Konqo DR-də 29 nəfər leysan yağışları nəticəsində ölüb
Konqo Demokratik Respublikasının (KDR) paytaxtı Kinşasada həftəsonu leysan yağışlar nəticəsində azı 29 nəfər ölüb.
“Xinhua” agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə bazar ertəsi yerli iqtidar orqanları məlumat veriblər.
Quraqlıq mövsümündə yağan leysan yağışlar şəhərə ciddi ziyan vurub, yolları su basıb, infrastrukturu sıradan çıxarıb və kütləvi elektrik və su kəsintilərinə səbəb olub.
Kinşasa qubernatoru Daniel Bumba əhalinin təxliyəsi və müvəqqəti yerləşdirilməsi üzrə işlərin aparıldığını bildirib, o, yerli sakinləri qabaqlayıcı tədbirlər görməyə çağırıb.
Meteoroloji xidmətin məlumatına görə, hazırda KDR-də quraqlıq mövsümü müşahidə olunsa da, yağıntıların miqdarı 90 mm-ə çatıb ki, bu da son zamanlar ilin bu vaxtı üçün ən yüksək göstəricidir. KDR-də yağış mövsümü adətən noyabrdan maya qədər davam edir.

В ДР Конго 29 человек стали жертвами проливных дождей
По меньшей мере 29 человек погибли за выходные в результате проливных дождей в столице Демократической Республики Конго (ДРК) Киншасе.
Как передает Median.Az со ссылкой на агентство "Синьхуа", об этом в понедельник сообщили местные власти.
Ливни в сезон засухи нанесли городу серьезный ущерб, затопив дороги, выведя из строя инфраструктуру и вызвав массовые отключения электроэнергии и воды.
Губернатор Киншасы Даниэль Бумба сообщил, что ведутся работы по эвакуации и временному размещению населения, он призвал местных жителей принять превентивные меры.
Хотя в ДР Конго в настоящее время наблюдается сезон засухи, количество выпавших осадков достигло 90 мм, что является самым высоким показателем для этого времени года за последнее время, указывает метеорологическая служба. Сезон дождей в ДРК обычно длится с ноября по май.