“Euronews” telekanalı Bakıda keçirilmiş islamofobiya ilə mübarizə konfransı barədə süjet hazırlayıb
“Euronews” telekanalı Bakıda "İslamofobiya diqqət mərkəzində: Qərəzin ifşası, stiqmaların dağıdılması" mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq elmi konfransa həsr olunmuş süjet hazırlayıb.
"Report" xəbər verir ki, konfrans bütün dünyada antimüsəlman əhvali-ruhiyyəsinin artmasına həsr olunub.
Telekanalın məlumatına görə, tədbir dinlərarası dialoqun inkişafına, əməkdaşlığın gücləndirilməsinə və qlobal fəaliyyətlərin aktivləşdirilməsinə, o cümlədən islamofobiyanın təzahürlərini izləmək üçün yeni rəqəmsal platformanın yaradılmasına töhfə verib.
"Azərbaycan rəhbərliyi birliyə və BMT qətnamələrinin yerinə yetirilməsinə çağırıb, insan hüquqlarının qorunması və dini dözümlülüyün saxlanılması üçün birgə qərarların zəruriliyini vurğulayıb", - süjetdə bildirilib.
“Euronews” Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi, Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin sözlərini sitat gətirib: "İrqçilik, ayrı-seçkilik və nifrətə əsaslanan islamofobiyanın yeni formaları meydana çıxır. Sosial şəbəkələr və bəzi KİV-lər buna böyük töhfə verir. Təəssüf ki, dünyanın müxtəlif bölgələrində radikalizm və ekstremizmə doğru tendensiya, eləcə də mövcud böhranlar və münaqişələr də buna təsir göstərir".
Daha sonra süjetdə qeyd olunub ki, konfransda 120-dən çox xarici qonaq iştirak edib və onlar insan hüquqlarının qorunması, dözümlülük və sosial ədalətin təmin edilməsi üçün ümumi çağırışla bir araya gəliblər.
"Konfrans dini tədbir olmasa da, bununla belə, dünyanın müxtəlif dini icmalarının bir çox liderlərini bir araya gətirib. Onlar birgəyaşayışın və sosial harmoniyanın əhəmiyyəti məsələlərində həmrəyliklərini ifadə ediblər", - “Euronews”un aparıcısı Ceyn Uizerspun qeyd edib.скачать dle 11.3

Телеканал Euronews подготовил сюжет о прошедшей в Баку конференции по борьбе с исламофобией
Телеканал Euronews подготовил сюжет, посвященный прошедшей в Баку международная конференция "Исламофобия: разоблачение предвзятости и разрушение стигм".
Как передает Report, конференция была посвящена росту антимусульманских настроений во всем мире.
По информации телеканала, мероприятие способствовало развитию межконфессионального диалога, укреплению сотрудничества и активизации глобальных действий, в том числе созданию новой цифровой платформы для отслеживания проявлений исламофобии.
"Руководство Азербайджана призвало к единству и выполнению резолюций ООН, подчеркнув необходимость совместных решений для защиты прав человека и поддержания религиозной терпимости", - говорится в сюжете.
"Появляются новые формы исламофобии, основанные на расизме, дискриминации и ненависти, и социальные сети и некоторые СМИ вносят в это большой вклад. К сожалению, мы видим, что тенденция к радикализму и экстремизму в различных частях мира, а также текущие кризисы и конфликты тоже влияют на это", - цитирует Euronews слова помощника президента Азербайджана - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмета Гаджиева.
Далее в сюжете отмечается, что в конференции приняли участие более 120 иностранных гостей, в том числе ученые из 40 стран, которые собрались вместе с общим призывом к защите прав человека, проявления терпимости и социальной справедливости.
"Конференция не была религиозным мероприятием, но, тем не менее, собрала многих лидеров различных конфессий со всего мира, которые выразили свою солидарность в вопросах важности сосуществования и социальной гармонии", - отметила ведущая Euronews Джейн Уизерспун.скачать dle 11.3