Lerikdə 35 yaşlı kişinin qətlə yetirilməsinin TƏFƏRRÜATI (Yenilənib)
Lerik Rayon Polis Şöbəsi və prokurorluq əməkdaşlarının birgə fəaliyyəti nəticəsində mayın 31-də itkin düşmüş Lerik şəhər sakini, 1990-cı il təvəllüdlü Şahin Şərifovun qəsdən öldürülməsi müəyyən edilib.
Birgə həyata keçirilmiş əməliyyat-axtarış və istintaq tədbirləri nəticəsində 1991-ci il təvəllüdlü Elşən Ağayevin mayın 31-də Lənkəran-Lerik avtomobil yolunun 51-ci kilometrliyində özünə məxsus avtomobildə şəxsi münasibətlər zəminində aralarında yaranmış mübahisə zamanı "Makarov" tipli tapança ilə atəş açaraq Şahin Şərifovu qəsdən öldürdükdən sonra avtomobilini Lerik-Göydərə avtomobil yolunun Nisli kəndindən keçən hissəsinə sürərək meyiti yoldan aşağı istiqamətdə dağın ətəyinə yuvarlamasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Elşən Ağayevin yaşadığı evə keçirilən baxış zamanı evin həyətində yerləşən qarajın içərisindən "Makarov" tipli tapança, ona məxsus daraq və 159 ədəd patron, həmçinin avtomobilinə baxış keçirilərkən isə kiçik saxlanc yerindən bir ədəd patron aşkar edilərək maddi sübut kimi götürülüb.
İş üzrə müvafiq prosessual hərəkətlər icra, eləcə də zəruri ekspertizalar təyin olunmaqla istintaq və əməliyyat-axtarış tədbirləri davam etdirilir.
Faktla bağlı Lerik Rayon Prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 120.1-ci (qəsdən adam öldürmə) maddəsi ilə cinayət işi başlanıb, Elşən Ağayev polis əməkdaşları tərəfindən saxlanılaraq istintaqa təhvil verilib və prokurorluq tərəfindən şübhəli şəxs qismində tutulub.
Bağlı qalmış cinayət işləri, o cümlədən itkin düşmüş şəxslərin axtarışları daim diqqət mərkəzində saxlanılmaqla onların tapılması, cinayət əməlini törədən şəxslərin ifşa olunaraq məsuliyyətə cəlb olunması istiqamətində aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən mütəmadi olaraq birgə tədbirlər davam etdirilir.
11:36
Lerik rayonunda Vətən müharibəsi veteranının odlu silahla törətdiyi qətl hadisəsinin təfərrüatı məlum olub.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, hadisə namus üstündə baş verib. Məlumata görə, qətlə yetirilən Şahin Şərifov bir müddət öncə Elşən Ağayevin həyat yoldaşına söz atıb və onunla sevgili olmaq istəyib. E.Ağayevin həyat yoldaşından rədd cavabı alan Ş.Şərifov qadın haqqında şaiyələr yayıb.
Məsələdən xəbər tutan E.Ağayev iyunun 1-də evində saxladığı "Makar" markalı tapança ilə silahlanaraq Ş.Şərifovu şəhərin kənarında yaxalayıb. O, Ş.Şərifovu baş və ürək nayihəsində 7 güllə yarası ilə qətlə yetirib. Daha sonra o, meyiti maşına qoyaraq Monidigah kəndinin ərazisinə gətirib, orada yolun kənarından 60 metrlik dərəyə atıb.
Hadisədən sonra E.Ağayev heç nə olmamış kimi davranıb, şəhər ərazisində rahat gəzib, ad günləri və toy məclislərində iştirak edib. Hətta E.Ağayev hadisədən sonra hər gün həmin əraziyə gələrək, yolun kənarından meyiti atdığı dərəyə baxırmış. Dünən günorta saatlarında da E.Ağayev dostları ilə yeyib-içmək məclisinə gedərkən idarə etdiyi avtomobili həmin ərazidə saxlayıb, meyiti atdığı yerdə dayanıb siqaret çəkib, sonradan yoluna davam edib. Amma dostları onun bu hərəkətindən şübhələnməyiblər. Dünən axşam saatlarında meyit dərədə aşkarlanıb. Keçirilən əməliyyat nəticəsində meyitin qətlə yetirildiyi məlum olub və E.Ağayev saxlanılıb.
Məlumata görə, E.Ağayev ehtiyatda olan baş leytenantdır.
Hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarının keçirdiyi əməliyyat zamanı E.Ağayevin evindən digər silah-sursat da aşkarlanıb.скачать dle 11.3

Семь пуль за поруганную честь: подробности убийства в Лерикском районе (Обновлено)
В результате совместной деятельности сотрудников Лерикского районного отдела полиции и прокуратуры было установлено, что житель города Лерик Шахин Шарифов (1990 г.р.), пропавший без вести 31 мая, был умышленное убит.
В результате совместных оперативно-разыскных и следственных мероприятий были установлены обоснованные подозрения в том, что 31 мая на 51-м км автодороги Лянкяран - Лерик Эльшан Агаев (1991 г.р.) в собственном автомобиле выстрелил из пистолета Макарова и умышленно убил Шахина Шарифова во время возникшего между ними спора на почве личных отношений, после чего, доехав до участка автодороги Лерик - Гёйдере, проходящего через село Нисли, сбросил тело вниз с горы.
Во время осмотра дома Эльшана Агаева в гараже были обнаружены и изъяты в качестве вещественных доказательств пистолет Макарова, магазин к нему и 159 патронов, а также один патрон, обнаруженный в небольшом отсеке для хранения при осмотре его автомобиля.
По делу продолжаются следственные и оперативно-разыскные мероприятия с выполнением соответствующих процессуальных действий и назначением необходимых экспертиз.
По данному факту в Лерикской районной прокуратуре возбуждено уголовное дело по статье 120.1 (умышленное убийство) Уголовного кодекса Азербайджана, правоохранительные органы задержали Эльшана Агаева в качестве подозреваемого и передали следствию.
Нераскрытые уголовные дела, в том числе поиск пропавших без вести лиц, постоянно находятся в центре внимания, и соответствующие государственные органы регулярно проводят совместные мероприятия по их обнаружению, выявлению и привлечению к ответственности лиц, совершивших преступления.
Стали известны подробности в связи с убийством в Лерикском районе, совершенном ветераном Отечественной войны 2020 года.
Как передает Oxu.Az, причиной кровавой расправы стала месть за поруганную честь супруги. Ныне покойный Шахин Шарифов некоторое время назад приставал к жене Эльшана Агаева, предлагая ей любовную связь. Получив отказ от женщины, Ш.Шарифов стал распространять о ней порочащие слухи.
Узнав об этом, Э.Агаев 1 июня вооружился пистолетом Макарова, который хранил дома, выследил Ш.Шарифова на окраине города и расстрелял его. Жертва получила 7 пулевых ранений в голову и область сердца. Затем убийца погрузил тело в машину, отвез в село Монидигях и сбросил в ущелье у дороги.
После преступления Э.Агаев вел себя как ни в чем не бывало - свободно разгуливал по городу, посещал дни рождения и свадьбы. Более того, каждый день он приезжал на место, где сбросил труп, и подолгу смотрел в ущелье. Вчера днем, направляясь с друзьями на застолье, Э.Агаев снова остановил машину в этом месте, покурил на обочине, глядя вниз, и поехал дальше. Но приятели не заподозрили неладное.
Вечером того же дня тело было обнаружено в ущелье. В ходе оперативных действий выяснилось, что мужчина стал жертвой убийства. Э.Агаев был задержан.