Doqquzuncu siniflər arasında oxuyub-yazmağı bilməyən şagirdlərin sayı AÇIQLANDI
Ötən il şagirdlər arasında nəinki tədris proqramını minimum mənimsəməyənlər, hətta oxuyub yazmaqda çətinlik çəkənlər və ya ümumiyyətlə, oxuyub-yazmağı bacarmayanlar da aşkar olunub.
"Report"a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Dövlət İmtahan Mərkəzinin nəşr etdiyi 2024-2025-ci tədris ili üçün tələbə qəbulu və ümumi təhsil müəssisələri üzrə buraxılış imtahanlarının nəticələrinə dair elmi-statistik materialların əks olunduğu "Abituriyent 12" jurnalında qeyd olunub.
Bildirilib ki, belələri 9-cu sinif şagirdləri arasında 5 nəfər olub:
"Bu cür halların imtahan rəhbərlərinin əksəriyyətinin protokollarında qeyd olunmamasını nəzərə alsaq, yuxarıda göstərilən bu faktın, əslində, daha çox olduğunu ehtimal etmək olar. Rayonlar üzrə oxumağı və yazmağı bacarmayan 9-cu sinif şagirdlərinin sayına gəlincə, Bərdə, Ağcabədi, Saatlı, Lənkəran, Şabran rayonlarının hərəsində 1 nəfər olub".скачать dle 11.3

Стало известно число девятиклассников, не умеющих читать и писать
В прошлом году среди учащихся были выявлены не только те, кто минимально усвоил учебную программу, но и те, кто испытывает трудности с чтением и письмом или вообще не умеет читать и писать.
Как сообщает Report, об этом говорится в журнале "Абитуриент 12", изданном Государственным экзаменационным центром, где отражены научно-статистические материалы о результатах приемных и выпускных экзаменов в общеобразовательных учреждениях на 2024-2025 учебный год.
Отмечается, что таких среди учеников 9-го класса было 5 человек.
"Учитывая, что такие случаи не зафиксированы в протоколах большинства руководителей экзаменов, можно предположить, что указанный выше факт на самом деле встречается чаще. Что касается числа учеников 9-го класса, не умеющих читать и писать, то в Бардинском, Агджабединском, Саатлинском, Лянкяранском и Шабранском районах их было по 1 человеку", - говорится в материале.скачать dle 11.3