31.05.2025 18:39 882
Finlandiya Milli Cinayət Polisi Baltik dənizində sualtı kabelləri zədələməkdə şübhəli bilinən “Eagle S” neft tankeri ilə bağlı ilkin araşdırmanı başa çatdırıb.
Bu barədə “Yle” qəzeti yazıb.
Ekipajın üç üzvü telekommunikasiya sistemlərinin işinə müdaxilədə şübhəli bilinir. Hüquq-mühafizə orqanları ilkin araşdırmanın bütün materiallarını prokuror müavini Yukka Rappellaya təhvil verib.
Xatırladaq ki, bu ilin yanvar ayının əvvəlində Finlandiya polisi Kuk adaları bayrağı altında üzən “Eagle S” tankerini saxlayıb. “EstLink 2” kabelinin sahibi olan “Fingrid” elektrik şəbəkəsi operatoru neft tankerinə həbs qoyulması tələbi ilə məhkəməyə müraciət edib. Gəmi elektrik kabelinin zədələnməsində şübhəli bilinirdi. Lakin tankerin saxlanılması üçün əsaslar olmadığına görə o, iki ay sonra sərbəst buraxılıb.скачать dle 11.3

Финляндия завершила расследование в отношении нефтяного танкера Eagle S » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Финляндия завершила расследование в отношении нефтяного танкера Eagle S
Национальная уголовная полиция Финляндии завершила предварительное расследование в отношении нефтяного танкера Eagle S, который подозревают в повреждении подводных кабелей в Балтийском море.
Об этом пишет газета Yle.
Трое членов экипажа подозреваются во вмешательстве в работу телекоммуникационных систем. Правоохранительные органы передали все материалы предварительного расследования зампрокурора Юкке Раппелле.
Напомним, что в начале января этого года полиция Финляндии задержала Eagle S под флагом Островов Кука. Финский оператор электросетей Fingrid, владеющий кабелем EstLink 2, обратился в суд с требованием наложить арест на нефтяной танкер. Судно подозревали в причастности к повреждению электрического кабеля. Однако через два месяца танкер освободили из-за отсутствия оснований для его задержания.скачать dle 11.3