Kanada “Qızıl günbəz”ə görə ABŞ-nin 51-ci ştatı ola bilər
Kanada ABŞ-a qoşulmağa qərar verərsə, “Qızıl günbəz” raketdən müdafiə sistemi üçün ödənişdən azad olacaq.
Bu barədə ABŞ prezidenti Donald Tramp “Truth” sosial şəbəkəsindəki səhifəsində yazıb.
“Mən bizim gözəl “Qızıl günbəz” sistemimizin bir hissəsi olmaq istəyən Kanadaya bunun 61 milyard dollara başa gələcəyini söylədim. Lakin onlar arzu edilən 51-ci ştata çevrilsələr, dəyəri sıfır dollar olacaq”, - deyə o qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, Kanada bu təklifi nəzərdən keçirir.
Mayın 20-də Tramp ABŞ-ın “Qızıl günbəz” raketdən müdafiə sisteminin arxitekturası ilə bağlı qərar qəbul etdiyini açıqlayıb. O qeyd edib ki, sistemin yaradılmasına üç ildən bir qədər az vaxt lazım olacaq. Vaşinqton administrasiyası bunun üçün təxminən 175 milyard dollar ayırmağı təklif edir.скачать dle 11.3

Трамп: Канаде не придется платить за "Золотой купол", если она станет частью США
Канада будет освобождена от платы за использование системы противоракетной обороны "Золотой купол" (Golden Dome), если решится войти в состав США.
Об этом заявил американский президент Дональд Трамп.
"Я сказал Канаде, которая очень хочет стать частью нашей чудесной системы "Золотой купол", что это обойдется ей в $61 млрд, если они останутся отдельной, но неравной нацией. Однако стоимость составит ноль долларов, если они станут заветным 51-м штатом", - написал хозяин Белого дома на своей странице в социальной сети Truth Social. По его словам, в Канаде "рассматривают это предложение".
20 мая Трамп сообщил, что США приняли решение относительно архитектуры своей системы ПРО "Золотой купол". Он отметил, что на создание системы потребуется чуть менее трех лет. Вашингтонская администрация предлагает выделить на нее порядка $175 млрд.скачать dle 11.3