Bakıda top mərmisi tapılıb
Bakı şəhəri Nəsimi rayonu Port Baku ərazisində aparılan tikinti işləri zamanı hərbi sursat aşkar edilib.
Bununla bağlı Azərbaycanın Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, ANAMA, Fövqəladə Hallar Nazirliyi və Daxili İşlər Nazirliyinin müvafiq əməliyyat heyəti hadisə yerinə cəlb edilərək, əraziyə baxış keçirib. Baxış zamanı təxminən 1930-40-cı illərdə istehsal olunan 1 ədəd 76 mm-lik, F-354 modeli olan yüksək partladıcılı qəlpəli top mərmisi aşkar edilib.
Aşkar edilən top mərmisi zərərsizləşdirilməsi üçün müvafiq əraziyə daşınılaraq, partlayış yolu ilə məhv edilib.
Hadisə yerində və ona yaxın ətraf ərazidə əlavə təmizləmə işləri aparılıb, hər hansı təhlükəli əşya aşkar edilməyib.скачать dle 11.3

В Баку обнаружен артиллерийский снаряд
Вблизи торгового центра Port Baku в Насиминском районе в ходе строительных работ обнаружен боеприпас.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Агентство Азербайджана по разминированию (ANAMA), к месту привлечены сотрудники ANAMA, Министерства по чрезвычайным ситуациям и Министерства внутренних дел.
В ходе осмотра территории обнаружен осколочно-фугасный артиллерийский снаряд калибра 76 мм модели Ф-354, изготовленный примерно в 1930-1940 годах.
Обнаруженный боеприпас вывезен с территории и обезврежен. В ходе дополнительного осмотра места происшествия и его окрестностей других опасных предметов обнаружено не было.