Baş Prokurorluq və DİN Gəncədə məktəblinin ölümü ilə bağlı birgə məlumat yayıb
Birgə məlumatda mayın 12-də 2007-ci il təvəllüdlü Elgün İbrahimovun Gəncə şəhərində müalicə aldığı xəstəxanada ölməsi faktı ilə bağlı şəhər prokurorluğunda cinayət işinin başlandığı və intensiv ibtidai istintaq tədbirlərinin aparıldığı qeyd olunub.
Bildirilib ki, hazırda iş üzrə daxili işlər orqanları ilə birgə zəruri və təxirəsalınmaz istintaq və əməliyyat axtarış tədbirləri həyata keçirilir, habelə hadisənin bütün halları, səbəbləri və mexanizmi tam, hərtərəfli və obyektiv şəkildə araşdırılması məqsədilə zəruri ekspertizalar təyin edilib.
Birgə məlumatda qeyd olunub ki, bəzi sosial şəbəkə istifadəçiləri tərəfindən hadisənin təfərrüatlarına dair istintaq orqanı ilə dəqiqləşdirilməmiş, istintaqın hazırkı mərhələsində müəyyən edilmiş hallarla ziddiyyət təşkil edən, o cümlədən zərərçəkmiş şəxsin bədənində aşkar edilmiş xəsarət izlərinin yeri, sayı, xarakteri və mənşəyi, o cümlədən bu xəsarətlərin hansı şəraitdə baş verdiyinə dair reallığı əks etdirməyən məlumatlar yer alır:
"Bu cür əsassız və dəqiqləşdirilməmiş məlumatların tirajlanması, ictimaiyyətin obyektiv və doğru informasiya ilə təmin olunmasına xələl gətirməklə yanaşı, ictimaiyyətdə süni ajiotaja səbəb olur".
Məlumata görə, qeyd olunan cinayət işi üzrə hadisə yerinin baxışı və əldə edilən ilkin sübutlar əsasında bütün mümkün versiyalar, o cümlədən intihar, ehtiyatsızlıqdan ölümə səbəb olma, habelə şəxsin yıxılması və ya ona ağır bədən xəsarəti yetirilməsi nəticəsində ölümün baş verməsi yoxlanılır.
Baş Prokurorluq və Daxili İşlər Nazirliyi bir daha xatırladır ki, istintaq aparılan dövrdə cinayət işləri üzrə məlumatların yayılması yalnız rəsmi dövlət qurumlarının təsdiqlədiyi informasiyalar əsasında aparılmalı, xüsusilə cəmiyyətin həssaslıqla yanaşdığı məsələlərdə məsuliyyətli və qanunauyğun davranılmalıdır:
"Sosial şəbəkə istifadəçilərindən və ictimai fəallardan bu məsələdə yüksək həssaslıq göstərmələri, istintaqın gedişinə mane ola biləcək və cəmiyyətdə çaşqınlıq yarada biləcək informasiyaların yayılmaması xahiş olunur".скачать dle 11.3

Генеральная прокуратура и МВД распространили совместное заявление о смерти школьника в Гяндже » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Генеральная прокуратура и МВД распространили совместное заявление о смерти школьника в Гяндже
Генеральная прокуратура и Министерство внутренних дел Азербайджана распространили совместное заявление о смерти школьника в Гяндже.
В нем отмечается, что по факту смерти Эльгюна Ибрагимова (2007 г.р.) в больнице Гянджи 12 мая прокуратурой города возбуждено уголовное дело.
В настоящее время по делу совместно с органами внутренних дел проводятся необходимые и неотложные следственные и оперативно-разыскные мероприятия, а также назначены необходимые экспертизы с целью полного, всестороннего и объективного расследования всех обстоятельств, причин и механизма происшествия.
В совместном заявлении отмечается, что некоторыми пользователями социальных сетей распространяются непроверенные следственным органом сведения о деталях происшествия, которые противоречат установленным на данном этапе расследования обстоятельствам, в том числе не соответствующие действительности сведения о месте, количестве, характере и происхождении повреждений, обнаруженных на теле потерпевшего, а также об обстоятельствах, при которых они были получены.
"Тиражирование таких необоснованных и непроверенных сведений не только наносит ущерб обеспечению общественности объективной и достоверной информацией, но и вызывает искусственный ажиотаж в обществе", - говорится в заявлении.
Согласно информации, по указанному уголовному делу на основании осмотра места происшествия и полученных первичных доказательств проверяются все возможные версии, в том числе самоубийство, причинение смерти по неосторожности, а также наступление смерти в результате падения или нанесения тяжких телесных повреждений.
Генеральная прокуратура и Министерство внутренних дел еще раз напоминают, что распространение информации по уголовным делам в период проведения расследования должно осуществляться только на основе информации, подтвержденной официальными государственными органами, и особенно в вопросах, к которым общество относится с повышенной чувствительностью, необходимо действовать ответственно и в соответствии с законом.
"Пользователей социальных сетей и общественных активистов просим проявить высокую чувствительность в этом вопросе и не распространять информацию, которая может помешать ходу расследования и вызвать путаницу в обществе", - отмечается в заявлении.скачать dle 11.3