Azərbaycanda orta aylıq əməkhaqqı 10% artıb
Bu ilin I rübündə Azərbaycan iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 10 % artaraq 1 084 manat təşkil edib.
bu barədə Döpvlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, iqtisadiyyatın mədənçıxarma sənayesi, maliyyə və sığorta fəaliyyəti, informasiya və rabitə, peşə, elmi və texniki fəaliyyət, eləcə də nəqliyyat və anbar təsərrüfatı sahələrində orta aylıq nominal əməkhaqqı daha yüksək olub.
Bu il aprelin 1-nə ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin sayı 1 774,9 min nəfər olub, onlardan 880,1 min nəfəri iqtisadiyyatın dövlət sektorunda, 894,8 min nəfəri isə qeyri-dövlət sektorunda fəaliyyət göstərib.
Məlumata görə, muzdla işləyənlərin 18,6 %-i ticarət; nəqliyyat vasitələrinin təmiri, 18,6 %-i təhsil, 13,7 %-i sənaye, 8,5 faizi əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi, 6,6 %-i tikinti, 6,3 %-i dövlət idarəetməsi və müdafiə; sosial təminat, 4,2 %-i nəqliyyat və anbar təsərrüfatı, 3,9 %-i peşə, elmi və texniki fəaliyyət, 2,4 %-i kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıq, 2,3 %-i maliyyə və sığorta fəaliyyəti, 14,9 %-i isə iqtisadiyyatın digər sahələrində məşğul olublar.скачать dle 11.3

Среднемесячная заработная плата в Азербайджане выросла на 10%
В первом квартале этого года среднемесячная номинальная заработная плата наемных работников в Азербайджане составила 1 084 маната, что на 10% выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Государственный комитет статистики, средняя ежемесячная номинальная заработная плата была выше в таких отраслях экономики, как горнодобывающая промышленность, финансовая и страховая деятельность, информационные технологии и связь, профессиональная, научная и техническая деятельность, а также транспорт и складское хозяйство.
По состоянию на 1 апреля этого года количество наемных работников в экономике страны составило 1 774,9 тыс. человек, из которых 880,1 тыс. задействованы в государственном, а 894,8 тыс. - в частном секторе.
Из числа наемных работников 18,6% заняты в сфере торговли и ремонта транспортных средств, 18,6% - в сфере образования, 13,7% - промышленности, 8,5% - здравоохранения и социального обслуживания, 6,6% - строительства, 6,3% - государственного управления и обороны; социального обеспечения, 4,2% - транспорта и складского хозяйства, 14,9% - в других отраслях экономики.скачать dle 11.3