14.05.2025 11:30 1 032
Qeyd edilib ki, mədəniyyət naziri Adil Kərimlinin müvafiq əmri ilə xormeyster, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Leyla Muradzadə bu vəzifəyə təyin edilib.
Leyla Muradzadə Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbində təhsil alıb. 2008-ci ildə adı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə gənc istedadların "Qızıl kitabı" na daxil edilib.
O, Bakı Musiqi Akademiyasında xor dirijorluğu üzrə bakalavr və magistratura pillələrini fərqlənmə diplomları ilə bitirib. L.Muradzadə 2023-cü ildə sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktorluğu dissertasiyası müdafiə edib.
Uzun müddətdir Azərbaycan Dövlət Uşaq Filarmoniyasında çalışan L.Muradzadə 2012-2017-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Xor Kapellasının artisti olub. 2024-cü ildən paralel olaraq Mədəniyyət üzrə Elmi-Metodiki və İxtisasartırma Mərkəzinin aparıcı metodistidir. Ölkəmizdə uşaq və gənclərdən ibarət ilk xor musiqi albomunun müəllifidir.
Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının tabeliyində fəaliyyət göstərən Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinə yeni direktor təyinatı olub.
Bildirilib ki, mədəniyyət naziri Adil Kərimli bununla bağlı müvafiq əmr imzalayıb.
Əmrə əsasən, pianoçu, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Leyla Quliyeva Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin direktoru vəzifəsinə təyin olunub.
Xatırladaq ki, Leyla Quliyeva Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbində fortepiano ixtisası üzrə təhsil alıb. 2002-ci ildə Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının (musiqişünaslıq ixtisası) bakalavr və 2004-cü ildə magistratura pillələrini fərqlənmə diplomları ilə bitirib.
2004-cü ildə Azərbaycan Milli Konservatoriyasının (AMK) Musiqinin tarixi və nəzəriyyəsi kafedrasında müəllim kimi fəaliyyətə başlayıb. 2008-ci ildə "Cahangir Cahangirov yaradıcılığının üslub xüsusiyyətləri" mövzusunda sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasını müdafiə edib. 2022-ci ildə həmin kafedranın professoru vəzifəsinə seçilib.
O, 2013-2023-cü illərdə AMK-nın İfaçılıq və Musiqi sənəti fakültələrinin dekanı vəzifələrində çalışıb. 2023-cü ildən son təyinatadək konservatoriyadakı İmtahan Mərkəzinin rəhbəridir.
L.Quliyeva "Xarici musiqi tarixi", "Musiqi tarixi", "Müasir musiqi" proqramlarının, bəstəkarlar Azər Rzayev və Həsən Rzayevlə bağlı kitabçaların, "Cahangir Cahangirov" adlı monoqrafiya və digər nəşrlərin müəllifidir.

Министр назначил пианистку и хормейстера на высокие должности - ФОТО (Обновлено)
Как сообщили в Министерстве культуры, соответствующим приказом главы ведомства Адиля Керимли на эту должность назначена хормейстер, доктор философии по искусствоведению Лейла Мурадзаде.
Л.Мурадзаде получила образование в Средней специальной музыкальной школе имени Бюльбюля. В 2008 году ее имя было включено в "Золотую книгу" молодых талантов согласно соответствующему распоряжению Президента Азербайджанской Республики.
Она с отличием окончила бакалавриат и магистратуру Бакинской музыкальной академии по специальности хоровое дирижирование. В 2023 году успешно защитила диссертацию на соискание ученой степени доктора философии по искусствоведению.
Лейла Мурадзаде имеет богатый опыт работы в Азербайджанской государственной детской филармонии, где трудится уже длительное время. С 2012 по 2017 год была артисткой Азербайджанской государственной хоровой капеллы. С 2024 года параллельно работает ведущим методистом Научно-методического и специализированного центра культуры. Л.Мурадзаде является автором первого в нашей стране музыкального альбома, записанного детским хором.
В Азербайджанском государственном камерном оркестре имени Гара Гараева, находящимся в ведении Государственной академической филармонии имени Муслима Магомаева, назначен новый директор.
Как сообщили в Министерстве культуры, соответствующий приказ подписал глава ведомства Адиль Керимли.
Согласно приказу, пианистка, доктор философии по искусствоведению Лейла Гулиева назначена на вышеупомянутую должность.
Л.Гулиева получила образование по специальности фортепиано в Средней специальной музыкальной школе имени Бюльбюля. В 2002 году она с отличием окончила бакалавриат, а в 2004 году - магистратуру Бакинской музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли по специальности музыковедение.
С 2004 года она начала преподавательскую деятельность на кафедре истории и теории музыки Азербайджанской национальной консерватории (АНК). В 2008 году защитила диссертацию на соискание ученой степени доктора философии по искусствоведению на тему "Стилевые особенности творчества Джахангира Джахангирова". В 2022 году была избрана на должность профессора той же кафедры.
С 2013 по 2023 год Лейла Гулиева занимала должности декана факультетов исполнительского искусства и музыкального искусства консерватории. С 2023 года до последнего назначения она возглавляла Экзаменационный центр АНК.
Лейла Гулиева является автором программ "История зарубежной музыки", "История музыки", "Современная музыка", брошюр о композиторах Азере Рзаеве и Гасане Рзаеве, монографии "Джахангир Джахангиров" и других публикаций.