Milli Xalça Muzeyinə direktor təyin olundu - FOTO
Sənətşünas, Əməkdar mədəniyyət işçisi Əminə Məlikova Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru təyin olunub.
Mədəniyyət nazir Adil Kərimli bununla bağlı müvafiq əmr imzalayıb.
Əminə Zakir qızı Məlikova 2000-ci ildə Jurnalistika ixtisası üzrə bakalavr, 2007-ci ildə iqtisadiyyat və menecment ixtisası üzrə magistratura pillələrini bitirib. 2016-cı ildən sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktorudur.
1999-2009-cu illərdə Muzey Mərkəzinin Beynəlxalq əlaqələr və mədəni inkişaf şöbəsinin müdiri, 2009-2018-ci illərdə Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, direktor müavini vəzifələrində işləyib. 2018-ci ildə "İçərişəhər" Muzey Mərkəzinin direktoru təyin edilib.
Ə.Məlikova 2023-cü ildən son təyinatadək Heydər Əliyev Mərkəzi Tədbirlərin və sərgilərin təşkili departamentinin direktoru vəzifəsində çalışıb.

Назначен директор Азербайджанского национального музея ковра - ФОТО
Новым директором Азербайджанского национального музея ковра назначена искусствовед, заслуженный деятель культуры Амина Меликова.
Соответствующий приказ подписал министр культуры Адиль Керимли.
Отметим, что А.Меликова получила степень бакалавра по специальности журналистика в 2000 году и степень магистра в области экономики и менеджмента в 2007 году. С 2016 года является доктором философии по искусствоведению.
До этого назначения А.Меликова работала главой Департамента организации мероприятий и выставок Центра Гейдара Алиева.