Rektor təyin olunan Kamilə Dadaşzadə kimdir? - DOSYE
Azərbaycan Milli Konservatoriyasına yeni rektor təyin olunan Kamilə Dadaş-zadə uzun müddət aşıqlar birliyində çalışıb.
Milli etnomusiqişünaslığın inkişafında böyük xidmətləri olan Kamilə Dadaş-zadə 2000-ci ildə "Azərbaycan aşıqlarının dastan havalarında semiotik prinsiplərinin təhlilinə dair" mövzusunda dissertasiya müdafiə edib.
O, 40-a yaxın elmi məqalələrin, monoqrafiyanın, o cümlədən, "Dastanın işarə sistemi" monoqrafiyası, "Musiqi tarixi" dərsliyinin, çoxlu sayda proqram və metodiki tövsiyələrin müəllifidir.
Avropa Şurasının STAGE layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış "Azərbaycan mədəniyyət siyasəti" məruzəsinin ekspertlərindən və məcmuənin müəlliflərindən biridir.
K.Dadaş-zadə bu təyinatadək Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin Musiqi Tarixi və Nəzəriyyəsi Kafedrasının müdiri olub.
O, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, professordur. Kamilə Dadaş-zadə Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının üzvüdür.скачать dle 11.3

Кто она - новый ректор Азербайджанской национальной консерватории? - ДОСЬЕ
Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о назначении Кямили Гусейн гызы Дадаш-заде ректором Азербайджанской национальной консерватории.
представляет вниманию читателей краткую биографическую справку о ней.
Согласно данным, доктор философии по искусствоведению, профессор К.Дадаш-заде, внесшая большой вклад в развитие национального этномузыковедения, долгие годы работала в Союзе ашугов Азербайджана.
В 2000 году она защитила диссертацию на тему "Анализ семиотических принципов в дастанных мелодиях азербайджанских ашугов".
Является автором около 40 научных статей, монографий, в том числе монографии "Знаковая система дастана", учебника "История музыки", а также множества программ и методических рекомендаций.
Профессор Дадаш-заде была одним из экспертов и авторов сборника "Культурная политика Азербайджана", подготовленного Министерством культуры республики в рамках проекта STAGE Совета Европы.
До назначения ректором она возглавляла кафедру истории и теории музыки в Азербайджанском государственном университете культуры и искусств.