Bill Qeyts bütün sərvətini xeyriyyəçilik üçün xərcləyəcək
Transmilli “Microsoft” korporasiyasının yaradıcılarından biri Bill Qeyts 20 il ərzində bütün sərvətini xeyriyyəçilik üçün xərcləyəcəyini açıqlayıb.
O, bu barədə bloqunda yazıb.
"Pulumu cəmiyyətə əvvəlcə planlaşdırdığımdan daha tez qaytarmaq qərarına gəldim. Növbəti 20 il ərzində bütün sərvətimi Qeyts Fondu vasitəsilə bütün dünyadakı insanların həyatını xilas etmək və yaxşılaşdırmaq üçün xəsrcələyəcəyəm", - o qeyd edib.
“Öləndə haqqımda çox şeylər deyiləcək, amma qərara gəldim ki, insanların deyəcəyi sözlərdən biri “O, varlı öldü” olmamalıdır", - o əlavə edib. Oktyabrda 70 yaşı tamam olacaq Qeyts yazıb ki, başqalarına kömək edə biləcək resursları saxlaya bilmək üçün təcili diqqətə ehtiyacı olan çoxlu problemlər var.
Qeyts Fondu 2045-ci il dekabrın 31-də bağlanacaq. Fond bu müddət ərzində 200 milyard dollardan çox vəsait xərcləməlidir.
Yanvar ayında Qeyts “Microsoft”un mobil əməliyyat sistemi bazarına çıxmamasını özünün "ən böyük səhvi" adlandırıb. Bu, onun korporasiyasına 400 milyard dollara başa gəlib.скачать dle 11.3

Билл Гейтс заявил о планах потратить все свое состояние на благотворительность
Один из основателей транснациональной корпорации Microsoft Билл Гейтс заявил о планах потратить все свое состояние на благотворительность в течение 20 лет.
Об этом он написал в своем личном блоге.
"Я решил вернуть свои деньги обществу гораздо быстрее, чем планировал изначально. В течение следующих 20 лет я передам практически все свое состояние через Фонд Гейтса на цели спасения и улучшения жизни людей во всем мире", — отметил он.
Благотворительный фонд Гейтса закроется 31 декабря 2045 года. Фонд должен за это время потратить более $200 млрд, добавил бизнесмен.
"Когда я умру, обо мне скажут много разного, но я решил, что среди того, что люди будут говорить, не должно быть фразы "Он умер богатым". Проблем, требующих срочного внимания, слишком много, чтобы я мог позволить себе держаться за ресурсы, которые могут помочь другим", - написал Гейтс, которому в октябре исполнится 70 лет.скачать dle 11.3