DTX-nin təqsirli bildiyi şəxslərin Suriya ilə nə əlaqələri olub? - MƏHKƏMƏ
Terrorçuluğu maliyyələşdirməkdə təqsirləndirilənlər - Xəqani Ömərov, Anar Salamzadə və Elçin Əzizovun barəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) başlanılmış cinayət işinin məhkəmə prosesi keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Nigar İmanovanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə dövlət ittihamçısı ittiham aktını elan edib.
Məlum olub ki, təqsirləndirilən şəxslərin tanışları - Şükür Həmidli və Elşən Mustafayev əvvəlcə Türkiyəyə, oradan isə Suriyaya gedərək, yerli hakimiyyətə qarşı aparılan döyüşlərdə iştirak ediblər. İstintaqla müəyyən edilib ki, təqsirləndirilənlər onlara yardım etmək məqsədilə öz şəxsi vəsaitlərindən və sosial şəbəkələrdə topladıqları məbləğdən Şükür Həmidlinin göstərişi ilə xarici ölkədəki tanışlarına və digərlərinin hesablarına ABŞ dolları şəklində pul köçürüblər. Bununla yanaşı, Xəqani Ömərovun Suriyada yaşayan kürəkəni "Elşən Abu Usama" ləqəbli Elşən Mustafayevə də müxtəlif vaxtlarda pul köçürmələri edilib. Həmin gəlirin bir hissəsi Suriyada Şükür Həmidliyə, digər qismi isə qeyrilərinə çatıb. Dolayı yolla bu pulların hər iki şəxsin üzvü olduğu digər silahlı qruplaşmanın hesabına köçürüldüyü iddia olunur.
Prosesdə Anar Salamzadə ifadə verərək bildirib ki, Şükür Həmidli onun sinif yoldaşı, dostu olub və Suriyaya köçüb. Onun xahişi ilə təqsirləndirilən ona yardım edib: "Şükür Həmidli Suriyaya köçdükdən 3 ay sonra mənə yazaraq ibadətə başlamağıma sevindiyini söylədi. Mənə bildirdi ki, ailə qurub və hazırda Suriya hökumət qüvvələrinə qarşı savaşır. Lakin maddi dəstəyə ehtiyacı var. Daha sonra mənə videolar göndərərək vəziyyətin acınacaqlı olduğunu və çadır, yemək kimi gündəlik ehtiyaclar üçün pul lazım olduğunu bildirdi. Onlara ərzaq yardımı etmək üçün pul göndərdim. Mənim göndərdiyim pulla silah alınmayıb. İttihamda adı keçən Elşən Mustafayevi və digərlərini isə ümumiyyətlə tanımıram. İŞİD-lə də əlaqəmiz olmayıb. Bildiyim qədəri ilə Həmid Şükürlü digər silahlı qruplaşmanın tərkibində iştirak edib. Onun da İŞİD-lə əlaqəsi olmayıb. Mən Şəkidə çalışıram, 500-600 manat maaş alıram. Terror təşkilatı olduğunu düşünsəydim, yardım etməzdim. Saxlanıldıqdan bir müddət sonra həmin qruplaşmanın İŞİD-lə əlaqəli olduğunu bilmişəm".
Dövlət ittihamçısının suallarını cavablandıran təqsirləndirilən şəxs bildirib ki, o, yalnız Suriyaya deyil, Şəkiyə, Türkiyəyə və Rusiyaya da yardım məqsədilə pul göndərib. İttihamda adı keçən şəxsləri isə tanımır. Onlara pul göndərməyi Şükür Həmidli istəyib. Döyüşlə bağlı videoları da Şükür maraq üçün göndərib.
Xəqani Ömərov isə ifadəsində bildirib ki, Elşən Mustafayev onun yeznəsidir: "Elşən Mustafayev mənim bacımın həyat yoldaşıdır. Bacım öncədən Elxanla evli olub. Onlar 2013-cü ildə Suriyaya köçüblər. Bu yaxınlarda bacım Elşənlə evlənib. Elşən məndən xahiş etdi ki, bacıma yardım üçün kart lazımdır, ona bank kartı verim. Mən də kartımı verdim və pul köçürmələri başlandı. Ona kimlərin pul göndərdiyini bilmirəm. Ümumiyyətlə, Suriyaya heç bir pul köçürməsi etməmişəm. Onlar Suriyadakı evlərini satıb Sumqayıtda ev alacaqdılar. Demişdi ki, bacımı Azərbaycana göndərmək istəyirdilər. Mən sadəcə 30 min pulun yığılması zamanı dəstək olmuşam. Terrora dəstəklə bağlı məlumatım olmayıb".
Növbəti proses mayın 27-də davam etdiriləcək.
Qeyd edək ki, adıçəkilən şəxslər DTX-nin keçirdiyi əməliyyat nəticəsində saxlanılıblar. İstintaq orqanı müəyyən edib ki, təqsirləndirilən şəxslər terrorçuluğa dəstək məqsədilə xarici ölkədə fəaliyyət göstərən müəyyən şəxslərə maliyyə vəsaitləri köçürüblər. Təqsirləndirilən şəxslərə qarşı Cinayət Məcəlləsinin 214-1-ci (terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.скачать dle 11.3

Как азербайджанцы оказались замешаны в финансировании сирийских боевиков: детали уголовного дела
В Бакинском суде по тяжким преступлениям прошел судебный процесс по уголовному делу, возбужденному в Службе государственной безопасности (СГБ) в отношении Хагани Омарова, Анара Саламзаде и Эльчина Азизова, обвиняемых в финансировании терроризма.
На заседании под председательством судьи Нигяр Имановой государственный обвинитель огласил обвинительный акт.
Выяснилось, что знакомые обвиняемых лиц - Шукюр Гамидли и Эльшан Мустафаев сначала уехали в Турцию, а оттуда в Сирию, где приняли участие в боевых действиях против местных властей. Следствием установлено, что обвиняемые с целью оказания им помощи перечисляли в долларах США деньги из своих личных средств и собранных в социальных сетях сумм по указанию Шукюра Гамидли на счета своих знакомых и других лиц за рубежом.
Кроме того, в разное время осуществлялись денежные переводы и зятю Хагани Омарова Эльшану Мустафаеву с позывным "Эльшан Абу Усама", проживающему в Сирии. Часть этих средств поступала Шукюру Гамидли в Сирии, а другая часть - другим лицам. Утверждается, что эти деньги косвенным путем переводились на счет другой вооруженной группировки, членами которой были оба лица.
На процессе Анар Саламзаде, давая показания, заявил, что Шукюр Гамидли был его одноклассником, другом и переехал в Сирию. По его просьбе обвиняемый оказал ему помощь. "Через 3 месяца после переезда в Сирию Шукюр Гамидли написал мне, что рад тому, что я начал молиться. Он сообщил мне, что создал семью и в настоящее время воюет против правительственных сил Сирии, однако нуждается в материальной поддержке. Затем он прислал мне видео, показывающие плачевное положение, и сообщил, что нужны деньги на повседневные нужды, такие как палатки и еда. Я отправил деньги, чтобы оказать им продовольственную помощь. На мои деньги оружие не покупалось. Эльшана Мустафаева и других, упомянутых в обвинении, я вообще не знаю. С ИГИЛ у нас связей не было. Насколько я знаю, Шукюр Гамидли участвовал в составе другой вооруженной группировки. У него тоже не было связей с ИГИЛ (террористическая организация "Исламское государство"). Я работаю в Шеки, получаю зарплату 500-600 манатов. Если бы я думал, что это террористическая организация, то не стал бы помогать. Уже после задержания я узнал, что эта группировка связана с ИГИЛ", - рассказал мужчина.
Отвечая на вопросы государственного обвинителя, обвиняемый заявил, что он отправлял деньги не только в Сирию, но и в Шеки, Турцию и Россию в целях помощи. А упомянутых в обвинении лиц он не знает. Отправлять им деньги попросил Шукюр Гамидли. Видео, связанные с боевыми действиями, Шукюр тоже присылал для интереса.
Хагани Омаров в своих показаниях заявил, что Эльшан Мустафаев является его зятем. "Эльшан Мустафаев - муж моей сестры. Моя сестра раньше была замужем за Эльханом. В 2013 году они переехали в Сирию. Недавно моя сестра вышла замуж за Эльшана. Эльшан попросил меня дать ему банковскую карту, чтобы помочь моей сестре. Я дал ему свою карту, и начались денежные переводы. Я не знаю, кто ему отправлял деньги. Вообще никаких денежных переводов в Сирию я не делал. Они хотели продать свой дом в Сирии и купить дом в Сумгайыте. Он сказал, что хотел отправить мою сестру в Азербайджан. Я просто помог собрать 30 тысяч. Я не знал о поддержке терроризма", - отметил он.
Следующий процесс продолжится 27 мая.
Отметим, что вышеупомянутые лица были задержаны в результате операции, проведенной СГБ. Следственный орган установил, что обвиняемые перечисляли финансовые средства определенным лицам, действующим в зарубежной стране, с целью поддержки терроризма. Обвиняемым предъявлено обвинение по статье 214-1 (финансирование терроризма) Уголовного кодекса.скачать dle 11.3