Ballıqaya qətliamı: Protokollar məhkəmədə tədqiq edilib
Bu gün Bakı Hərbi Məhkəməsində davam etdirilən məhkəmə prosesində 1992-ci il avqustun 28-də Goranboy rayonunun Ballıqaya kəndində törədilmiş qətliam faktı ilə bağlı protokollar elan və tədqiq edilib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, sənədlərə əsasən, Laçın rayonu işğal edildikdən sonra müvəqqəti olaraq Goranboy rayonunun Ballıqaya kəndində yerləşən, Gülüstan meşəliyinin kənarında alaçıqlarda məskunlaşmış, Laçın rayonunun Nağdalı kənd sakinləri 1992-ci il avqustun 28-də gecə saat təxminən 05 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən odlu silahlardan ümumi təhlükəli üsulla atəşə tutulub, nəticədə 24 nəfər qətlə yetirilib, 9 nəfər yaralanıb.
Qətliam zamanı həlak olmuş şəxslərdən 7-si 18 yaşınadək, 4-ü 60 yaşdan yuxarı şəxslər, ümumilikdə, 13-ü qadın cinsinə, 11-i isə kişi cinsinə aiddir.
Hadisə yerinə baxış keçirilməsi haqqında protokola əsasən müəyyən edilib ki, Laçın rayonundan məcburi köçkün düşmüş şəxslər Ballıqaya kəndinin dağlıq hissəsində "fin evi" adlanan tikilidə və 4 alaçıqda məskunlaşıblar. Onlar həmin gecə təxminən 9 nəfər erməni hərbçisi tərəfindən ümumi təhlükəli üsulla odlu silahlardan atılmış atəşlər nəticəsində öldürülüb, daha sonra yaşadıqları alaçıqlar od vurulmaqla yandırılıb. "Fin evi" adlanan tikili tamamilə yanıb, içərisindən bir qadın və 6 uşaq meyiti, 1-ci alaçıqdan 6 meyit, 2-ci alaçıqdan 4 meyit, 3-cü alaçıqdan 1 yaralı uşaq, 2 meyit, 4-cü alaçıqdan 2 meyit və 2 yaralı uşaq, "Belarus" markalı traktorun yaxınlığında 3 meyit aşkarlanıb.
Qeyd edək ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, habelə terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə, onu zorla saxlama və digər çoxsaylı cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən Ermənistan Respublikasının vətəndaşlarının məhkəməsi mayın 8-də davam etdiriləcək.скачать dle 11.3

Резня в Баллыгая: на суде обнародованы протоколы
На сегодняшнем заседании суда по делу представителей бывшего сепаратистского режима в Карабахе обнародованы протоколы, связанные с резней 28 августа 1992 года в селе Баллыгая Гёранбойского района.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, согласно документам, жители села Нагдалы Лачынского района после оккупации района временно поселились в палатках на окраине Гюлистанского леса у села Баллыгая.
28 августа 1992 года примерно в 5 часов ночи они подверглись обстрелу из огнестрельного оружия общеопасным способом со стороны вооруженных сил Армении. В результате 24 человека (13 женщин, 11 мужчин) были убиты, еще девять получили ранения. Среди погибших семь человек были моложе 18 лет, четыре человека старше 60 лет.
Согласно протоколу осмотра места происшествия, вынужденные переселенцы из Лачынского района поселились в строении, называемом "финский дом", и в четырех палатках. Обстрел в ту ночь вели примерно девять армянских военнослужащих из огнестрельного оружия общеопасным способом.
После обстрела палатки, в которых жили беженцы, были сожжены. "Финский дом" полностью сгорел, внутри него были обнаружены тела одной женщины и шестерых детей, в одной палатке - шесть тел, во второй - четыре тела, в третьей - один раненый ребенок и два тела, в четвертой - два тела и двое раненых детей, возле трактора марки "Беларусь" - три тела.скачать dle 11.3