Ceyhun Hüseynov özünü xidməti silahı ilə öldürübmüş - Ekspertlərin rəyi AÇIQLANDI - FOTO
Naxçıvanda xidmət yerindən itkin düşdükdən iki gün sonra nəşi tapılan əsgər Ceyhun Hüseynovun komandiri və tibb xidmət rəisi 4 ilə kimi azadlıqdan məhrum ediliblər. Onlar əsgərin ölümü ilə bağlı vəzifə səlahiyyətlərini aşmaqda təqsirli bilinib.
Hadisədən dərhal sonra Baş Prokurorluq Naxçıvan hərbi prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 120.2.12-ci (ağırlaşdırıcı hallarda qəsdən adamöldürmə) maddəsi ilə cinayət işinin başlanıldığı ilə bağlı məlumat yaymışdı. Hadisənin necə və hansı şəraitdə törədildiyi isə məlum deyildi.
Median.Az "Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, tibbi ekspertlərin rəyində Ceyhunun özünü xidməti silahı ilə öldürdüyü yazılıb. Bununla bağlı yekun rəy də məhkəməyə təqdim edilib. Tibbi sənəddə qeyd olunur ki, əsgər səhər saat 05:30 radələrində baş nahiyəsinə avtomat silahla atəş açıb, aldığı xəsarətlərdən həyatını itirib.
Mərhum əsgərin mühakimə edilən komandiri, polkovnik Samir Həziyev və tibb xidməti rəisi Aydın Quliyev məhkəmədə özlərini təqsirli bilməyiblər. Komandir əsgərin özünü öldürməsinə də şübhə ilə yanaşıb, onun düşmən tərəfindən vurula biləcəyini deyib.
Onlara verilmiş ittihamda yazılır ki, hadisə baş verməzdən əvvəlki günlərdə əsgərin psixoloji vəziyyəti normal olmayıb. Əvvəlki həkim rəyləri də bunu təsdiq edib. Lakin komandir yenə də onu düşmən mövqeyinə posta göndərib, tibb xidməti rəisi də Ceyhunun psixi vəziyyəti ilə bağlı hər hansı məruzə etməyib. Bu hərəkətləri ilə onlar vəzifə səlahiyyətlərini aşıblar.
Məhkəmənin hökmü ilə ittiham əsaslı hesab edilib. Samir Həziyev dörd, Aydın Quliyev isə üç il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.
Qeyd edək ki, 1999-cu il təvəllüdlü Ceyhun Hüseynov ölkənin ən savadlı gənclərindən biri olub. Belə ki, o, 2016-cı ildə Akademik Zərifə Əliyeva adına liseyi qızıl medalla bitirib. Həmin il 627 balla ADA Universitetinin Beynəlxalq münasibətlər ixtisasına daxil olan Ceyhun, daha sonra Yaponiyada mübadilə proqramı çərçivəsində təhsil alaraq yüksək göstərici ilə məzun olub. Magistr dərəcəsini Təl-Əvivdə alan Ceyhun vətənə qayıtdıqdan sonra hərbi xidmətə yollanıb.

Джейхун Гусейнов застрелился из табельного оружия: объявлен результат медэкспертизы - ФОТО
Как передает Qafqazinfo, сразу после инцидента Генеральная прокуратура сообщила о возбуждении уголовного дела по статье 120.2.12 (умышленное убийство при отягчающих обстоятельствах) Уголовного кодекса Азербайджана в Нахчыванской военной прокуратуре. Однако не было известно, как и при каких обстоятельствах произошел инцидент.
По данным медицинской экспертизы, Джейхун покончил жизнь самоубийством из служебного оружия. Окончательное заключение было представлено в суд. В медицинском документе указано, что солдат выстрелил себе в голову из автомата около 05:30 и скончался от полученных травм.
Командир покойного солдата полковник Самир Газиев и начальник медслужбы Айдын Гулиев не признали себя виновными в суде. Командир также усомнился в самоубийстве солдата, заявив, что он мог быть застрелен противником.
В предъявленном им обвинении говорится, что в дни, предшествовавшие инциденту, психологическое состояние солдата было ненормальным. Это подтверждают и предыдущие медицинские заключения. Однако командир все же отправил его на пост к вражеским позициям, а начальник медицинской службы не сделал никакого доклада о психическом состоянии Джейхуна. Этими действиями они превысили свои должностные полномочия.
Приговором суда обвинение было признано обоснованным. С.Газиев был приговорен к четырем, а А.Гулиев - к трем годам лишения свободы.
Стоит отметить, что Джейхун Гусейнов (1999 г.р.) был одним из самых образованных молодых людей страны. Так, в 2016 году он с золотой медалью окончил лицей имени академика Зарифы Алиевой. В том же году с 627 баллами поступил на факультет международных отношений Университета АДА, а затем прошел программу обмена в Японии и окончил ее с отличием. Получив степень магистра в Тель-Авиве, Джейхун вернулся на родину и отправился на военную службу.