Bakıda köhnə binaların sökülməsindən sonra mənzillər bahalaşacaq?
Bakı şəhərinin bəzi ərazilərində köhnə tikililərin, yaşayış və qeyri-yaşayış obyektlərinin köçürülməsi, söküntü və abadlıq işlərinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Məlumata görə, söküntü işləri istismar müddəti başa çatan və tarixi əhəmiyyət daşımayan, əsasən qəzalı vəziyyətdə və aşınma dərəcəsi çox yüksək olan bina və tikililəri əhatə edir.
Söküntü işləri paytaxtın mənzil bazarında qiymətlərə necə təsir edəcək?
Mövzu ilə bağlı Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin (AQC) sədri, iqtisadçı-ekspert Vüqar Oruc "Trend"ə açıqlamasında deyib ki, Bakı şəhərinin baş planına əsasən, paytaxtın infrastrukturu yenidən qurulacaq.
"Bunun üçün prioritet məsələlərdən biri də şəhərin yenilənməsi və yaşıllıq sahələrinin daha çox olmasına önəm verilməsidir.
Getdikcə şəhər əhalisi artır. Bununla yanaşı, şəhərdə sıxlıq da artır. Bunları aradan qaldırmaq üçün şəhər böyüməli və inkişaf eləməlidir. Bu səbəblərdən dolayı şəhərin kənar ərazilərə doğru böyüdülməsi, infrastrukturun inkişafı barədə planlar mövcuddur.
Paytaxtda aparılacaq söküntü və köçürülmə məsələləri də bu məqsədlərdən irəli gəlir. Prioritetlərdən biri də odur ki, yeni tikililər inşa edilən zaman şəhərin bu günə qədər olan memarlıq siması saxlanılmalı, tarixi binalar toxunulmaz qalmalıdır. İstismar müddəti bitmiş, yararsız binalar söküləcək. Artıq bu binalar müəyyən olunub.
İlkin mərhələdə 300-ə yaxın binanın sökülməsi gözlənilir. Bunun üçün tender elanı da verilib. Qiymtləndirici şirkətlər bu istiqamətdə fəaliyyət göstərirlər. Hazırda söküntü ərazilərində kompensasiya məbləğləri müəyyən edilir və yeni tikililərdə vətəndaşlara yeni mənzillər təqdim olunur. Bununla bağlı vətəndaşlar və müvafiq qurumlar arasında danışıqlar gedir", - deyə o bildirib.
Cəmiyyət sədri qeyd edib ki, baş verən dəyişikliklər qiymətlərə təsir etməklə yanaşı, şəhərin abadlaşdırılmasında rol oynayacaq:
"Yeni infrastruktur dəyişiklikləri mühüm yeniliklərlə nəticələnəcək. Həmin ərazilərdə qiymətlərin artımını gözləyirik. Çünki infrastruktur inkişaf edirsə, yaşıllıq sahələri artırsa, nəqliyyata əlçatanlıq varsa, qiymətlərin artımı qaçılmaz olur. Lakin digər ərazilərdə qiymətlərin stabilləşəcəyi gözlənilir.
Ümumi kontekstdə götürdükdə, bu, bahalaşmanın miqyasında müəyyən tənzimləyici faktor rolunu oynayacaq. Qiymətlərin artımı təkcə Azərbaycanla bağlı deyil. Dünyada baş verən bahalaşmalar da birbaşa ölkəmizə təsir edir. Əgər əvvəllər vətəndaşlara mənzil almaq üçün 10 yer təqdim olunurdusa, söküntüdən sonra binalar tikildikcə seçim sayı da artacaq".
Əmlak məsələləri üzrə ekspert Orxan Rüstəmov bildirib ki, Bakı şəhərində binaların sökülməsi və yeni tikililərin inşası, adətən, mənzil bazarına birbaşa təsir edir və qiymətlərin artmasına səbəb ola bilər.
"Sökülən binaların yerində yeni və müasir tikililərin inşa edilməsi, ümumiyyətlə, daha yaxşı infrastruktur və xidmətlərlə yanaşı, daha yüksək qiymətlərə səbəb ola bilər. Yeni mənzillərin yüksək keyfiyyəti və daha yaxşı şəraiti alıcıların marağını artırır və qiymətlərin yüksəlməsinə təsir edir.
Binaların yerində yeni layihələr başlamazsa, mənzil sayı azalacaq. Bu, bazarda təklifin azalması ilə nəticələnəcək və qiymətlərin artmasına səbəb ola bilər. Xüsusilə şəhərin mərkəzi yerlərində olan binalar söküləndə, bu, daha çox hiss olunur. Binaların sökülməsi və yeni layihələrin həyata keçirilməsi ümumilikdə şəhərin infrastrukturunun inkişafını gətirə bilər. Bu, ərazinin cəlbediciliyini artırır və nəticədə, həmin ərazidəki mənzillərin qiymətləri yüksəlir", - deyə o qeyd edib.скачать dle 11.3

Масштабный снос старых зданий в Баку: как это повлияет на рынок недвижимости?
В некоторых районах города Баку планируется снос старых построек, жилых и нежилых объектов, а также проведение работ по благоустройству. По данным источников, под снос попадут здания с истекшим сроком эксплуатации, не представляющие исторической ценности, находящиеся в аварийном состоянии и с высокой степенью износа.
Как же снос зданий повлияет на цены на рынке недвижимости столицы Азербайджана? Своим мнением по этому вопросу с Trend поделился председатель Общества оценщиков Азербайджана (ООА), экономист-эксперт Вугар Орудж.
"Согласно генеральному плану города Баку, инфраструктура столицы будет перестроена. Одним из приоритетов является обновление города и увеличение площади зеленых насаждений. Население города постоянно растет, увеличивается и плотность застройки. Чтобы решить эти проблемы, город должен расти и развиваться", - отметил эксперт.
По его словам, планы по расширению города в сторону окраин и развитию инфраструктуры уже существуют. Вопросы сноса и переселения в столице также вытекают из этих целей. Одним из приоритетов является сохранение архитектурного облика города при строительстве новых зданий, исторические здания должны оставаться нетронутыми. Будут снесены здания с истекшим сроком эксплуатации и непригодные для использования. Эти здания уже определены.
На начальном этапе ожидается снос около 300 зданий. Для этого уже объявлен тендер. Оценочные компании работают в этом направлении. В настоящее время в зонах сноса определяются суммы компенсаций, а жителям предоставляются новые квартиры в новостройках. По этому поводу ведутся переговоры между гражданами и соответствующими структурами.
Председатель ООА отметил, что происходящие изменения не только повлияют на цены, но и сыграют роль в благоустройстве города.
"Новые инфраструктурные изменения приведут к значительным новшествам. Мы ожидаем роста цен на этих территориях. Ведь когда развивается инфраструктура, увеличиваются зеленые зоны, есть доступ к транспорту, рост цен неизбежен. Однако на других территориях ожидается стабилизация цен", - подчеркнул Вугар Орудж.
В целом, по его мнению, это сыграет роль регулирующего фактора в масштабах удорожания. Рост цен связан не только с Азербайджаном. Происходящее в мире подорожание также напрямую влияет на нашу страну. Если раньше гражданам предлагалось 10 мест для покупки квартиры, то после сноса, по мере строительства домов, количество вариантов также увеличится.
Эксперт по вопросам недвижимости Орхан Рустамов заявил, что снос зданий и строительство новых домов в Баку, как правило, напрямую влияют на рынок жилья и могут привести к росту цен.
"Строительство новых и современных зданий на месте снесенных, как правило, может привести к более высоким ценам наряду с лучшей инфраструктурой и услугами. Высокое качество и лучшие условия новых квартир повышают интерес покупателей и влияют на рост цен", - отметил эксперт.
По его словам, если новые проекты не будут начаты на месте зданий, количество квартир уменьшится. Это приведет к снижению предложения на рынке и может вызвать рост цен. Особенно это ощущается, когда сносятся здания в центральных районах города. Снос зданий и реализация новых проектов в целом могут привести к развитию инфраструктуры города. Это повышает привлекательность территории, и, как следствие, растут цены на квартиры в этом районе.скачать dle 11.3