Ukraynada seçkilərin təxirə salınması üçün qanunvericilikdə dəyişikliklər planlaşdırılır
Ukrayna rəhbərliyi münaqişənin dayandırılması və hərbi vəziyyətin ləğvindən sonra parlament və prezident seçkilərinin təxirə salınması üçün ölkə qanunvericiliyinə dəyişikliklər etməyi planlaşdırır.
Median
.Az-ın TASS-a istinadən məlumatına görə, bunu Volodimir Zelenskinin ofis rəhbərinin müşaviri Mixail Podolyak bildirib.
Bir gün əvvəl Ukrayna MSK-nın sədri Oleq Didenko hakimiyyətin seçkiləri təxirə salmaq üçün qanunvericiliyə dəyişikliklər etmək niyyətində olduğunu bildirmişdi. Mövcud qanuna görə, parlament və prezident seçkiləri hərbi vəziyyətin ləğvindən sonra bir ay ərzində elan edilməlidir. Lakin ölkə rəhbərliyi seçkilərin keçirilməsini hazırlıq prosesinə daha çox vaxt lazım olacağı bəhanəsi ilə təxirə salmaq niyyətindədir.
"Bu baxımdan, şübhəsiz ki, müharibədən sonrakı dövr üçün bütün qanunvericilik, normativ baza hazırlanır, çünki hərbi vəziyyət ləğv edilən kimi 60 gün ərzində seçkilər keçirilməlidir və burada cənab Didenko tamamilə haqlıdır - qanunlara bir sıra dəyişikliklər edilməlidir və əlbəttə ki, bu, parlament vasitəsilə ediləcək. Bu, kifayət qədər uzun bir prosedurdur, bütün hüquqi parametrlərin və s. dəqiqləşdirilməsi lazımdır", - deyə Podolyak bildirib.
Ofis rəhbərinin müşaviri hesab edir ki, hərbi vəziyyətin ləğvindən sonra seçkilərə hazırlıq altı aya qədər vaxt apara bilər.скачать dle 11.3

Михаил Подоляк подтвердил планы изменить законодательство Украины для переноса выборов
Руководство Украины планирует внести изменения в законодательство страны, чтобы отсрочить проведение парламентских и президентских выборов после прекращения конфликта и отмены военного положения.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил советник главы офиса Владимира Зеленского Михаил Подоляк.
Накануне глава ЦИК Украины Олег Диденко сообщил, что власти намерены внести изменения в законодательство, чтобы отсрочить проведение выборов. Согласно действующему закону парламентские и президентские выборы должны быть объявлены в течение месяца после отмены военного положения. Однако руководство страны намерено отодвинуть проведение выборов под предлогом того, что теперь на их подготовку потребуется больше времени.
"В этом плане, безусловно, готовится вся законодательная, нормативная база к послевоенному времени, потому что, как только будет отменено военное положение, в течение 60 дней нужно будет провести выборы, и - вот здесь господин [Олег] Диденко абсолютно прав - необходимо внести целый ряд изменений в законы. Изменения в законы нужно вносить и, конечно, это будет делаться через парламент. Тем более, что это достаточно длительная процедура, еще раз уточнение всех параметров юридических и тому подобное", - сказал Подоляк.
Советник главы офиса считает, что после отмены военного положения на подготовку к выборам может уйти до полугода. "Закончилось действие военного положения, после этого [должно пройти] 3-6 месяцев до того, чтобы были полноценные выборы, избирательный процесс чтобы был запущен", - отметил он.скачать dle 11.3