Ukraynada hərbi vəziyyət yalnız müharibə başa çatdıqdan sonra ləğv ediləcək
“Report” Ukrayna KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski brifinq zamanı bildirib.
Atəşkəsdən sonra hərbi vəziyyətin ləğvinin mümkünlüyü ilə bağlı sualı cavablandıran Zelenski qeyd edib ki, əsas mərhələ atəşkəsdir.
“Biz atəşkəsə hazırıqmı? Bəli. Məsələ Rusiya tərəfinin buna hazır olub-olmamasıdır”, - Ukrayna lideri vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, beynəlxalq tərəfdaşlar tərəfindən atəşkəs prosesinin texniki monitorinqi də vacibdir: “Göydə və dənizdə sükutu izləmək mümkündür, amma hər yerdə atəşkəsdən danışırıqsa, tərəfdaşlardan texniki dəstək lazımdır”.
Zelenski bildirib ki, müharibənin dayandırılması və Ukraynanın təhlükəsizliyinə zəmanət verilməsi üçün mərhələli plan hazırlandıqdan sonra onun mərhələli şəkildə həyata keçirilməsinə başlanılacaq.
“Müharibə bitdikdən sonra hərbi vəziyyət ləğv ediləcək. Ardından Ukrayna qanunvericiliyinə uyğun şəkildə seçkilər keçiriləcək. Heç kim bilərəkdən heç nəyi təxirə salmayacaq”, - Ukrayna Prezidenti söyləyib.
Xatırladaq ki, bundan əvvəl Donald Trampın Ukrayna və Rusiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Keyt Kelloq ABŞ-nin Kiyevdən 2025-ci ilin sonuna qədər, xüsusən də Rusiya ilə atəşkəs əldə olunacağı halda, seçki keçirməsini istədiyini bəyan etmişdi.скачать dle 11.3

Зеленский назвал условия отмены военного положения и проведения выборов в Украине
Военное положение в Украине будет отменено только после окончания войны, после чего выборы пройдут в соответствии с законодательством страны.
Как передает Median.Az со ссылкой на украинские СМИ, об этом президент Украины Владимир Зеленский заявил во время брифинга.
Отвечая на вопрос о возможности отмены военного положения после перемирия, Зеленский отметил, что ключевым этапом является прекращение огня.
“Готовы ли мы к прекращению огня? Да. Но вопрос в том, готова ли к этому российская сторона”, - подчеркнул украинский лидер.
По его словам, важно также техническое наблюдение за процессом перемирия со стороны международных партнеров: “Мониторинг тишины в небе и на море возможен, но если речь идет о прекращении огня повсюду, необходима техническая поддержка партнеров".
Зеленский заявил, что после подготовки пошагового плана завершения войны и гарантий безопасности для Украины начнется его этапное выполнение.
“После окончания войны военное положение будет снято. А затем выборы пройдут в соответствии с украинским законодательством. Никто ничего специально откладывать не будет”, - заверил президент.
Ранее спецпредставитель Дональда Трампа по Украине и России Кит Келлог заявлял, что США хотят, чтобы Киев провел выборы до конца 2025 года, особенно если удастся достичь перемирия с Россией.скачать dle 11.3