Ermənistan KTMT-yə ödənişlərdən İMTİNA ETDİ
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatı (KTMT) büdcəsinə illik ödənişlərlə bağlı ölkənin mövqeyini şərh edib.
Nazirlik erməni KİV-lərinin rəsmi sorğusuna cavab olaraq İrəvanın müvafiq sənədi imzalamama qərarı barədə təşkilatın katibliyinə məlumat verdiyini təsdiqləyib.
"Ermənistan tərəfi KTMT katibliyinə rəsmi olaraq "KTMT-nin 2024-cü il büdcəsi haqqında" qərarı imzalamaqdan və müvafiq olaraq təşkilatın fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsində iştirakdan imtina etdiyi barədə məlumat verib", - deyə XİN-dən bildirilib.
Daha əvvəl Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Aleksandr Pankin bəyan etmişdi ki, əgər Ermənistan 2025-ci ilin sonuna qədər ödənişi etməsə, KTMT üzv dövlətləri vəziyyətin inkişafının müxtəlif ssenarilərini nəzərdən keçirə bilərlər.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan daha əvvəl dəfələrlə ölkənin KTMT fəaliyyətində iştirakını dayandırdığını bəyan etmişdi. O, sentyabrda təşkilatı Ermənistan üçün "təhlükəsizlik təhdidi" kimi xarakterizə etmiş və onunla münasibətlərdə geri dönüş nöqtəsinin artıq keçildiyini bildirmişdi.скачать dle 11.3

МИД Армении подтверждает решение о приостановке взносов в бюджет ОДКБ
В ответ на официальный запрос армянских СМИ в ведомстве подтвердили, что Ереван уведомил секретариат организации о своем решении воздержаться от подписания соответствующего документа.
"Армянская сторона официально уведомила секретариат ОДКБ, что воздерживается от подписания решения "О бюджете ОДКБ на 2024 год" и, соответственно, от участия в финансировании деятельности организации", - сообщили в МИД.
Ранее заместитель министра иностранных дел России Александр Панкин заявил, что если Армения не оплатит взнос до конца 2025 года, государства-члены ОДКБ могут рассмотреть различные сценарии развития ситуации.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее неоднократно заявлял о приостановке участия страны в деятельности ОДКБ. В сентябре он охарактеризовал организацию как "угрозу безопасности" для Армении и заявил, что точка невозврата в отношениях с ней уже пройдена.