25.03.2025 12:15 1 143
"Tesla" korporasiyasının baş direktoru İlon Mask "X" sosial şəbəkəsində canlı yayımı zamanı 2025-ci ilin sonuna qədər 5 min "Optimus" robotu istehsal etmək planlarını açıqlayıb.
-ın "gazeta.ru"ya istinadən xəbər verdiyinə görə, Mask "Tesla"nın rüblük nəticələrinin təqdimatı zamanı qeyd edib ki, əgər şirkət planlaşdırılan 10 000 ədədin yarısını istehsal edə bilsə, bunu böyük uğur hesab edəcək.
"Düşünürəm ki, biz həqiqətən bir legion quracağıq. Ən azı bu il bir robot legionu, sonra isə gələn il bəlkə də 10 legion", - deyə Mask bildirib.
Xatırladaq ki, "Optimus" robotu "Tesla" tərəfindən inkişaf etdirilən insanabənzər robotdur. İlon Mask daha əvvəl də qeyd edib ki, bu texnologiya gələcəkdə əmək bazarında inqilab edə bilər.скачать dle 11.3

Илон Маск анонсировал создание армии роботов
Во время презентации квартальных результатов Tesla Маск отметил, что посчитает большим достижением, если Tesla реализует половину от запланированных 10 000 экземпляров. При этом он добавил, что даже 5 000 роботов - это размер римского легиона, который в разное время мог насчитывать от 2 000 до 10 000 воинов.
"Я думаю, мы буквально построим легион: по крайней мере один легион роботов в этом году, а затем, возможно, 10 легионов в следующем году", - сказал Маск.
По словам Маска, производство роботов представляет для Tesla абсолютно новое направление деятельности, в связи с чем компания неизбежно сталкивается с ошибками. Однако он назвал этих роботов наиболее перспективным активом Tesla, подчеркнув, что сложно переоценить значимость создания интеллектуальных человекоподобных роботов, способных воспринимать окружающую среду и выполнять поставленные задачи.