"Yaxın zamanda müharibə ehtimalı yoxdur" - Politoloq
"Mövcud şəraitdə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hər hansı ciddi təxribata getməsi, yenidən müharibəni alovlandırması mümkünsüzdür".
Bunu Qaynarinfo-ya açıqlamasında politoloq Abutalıb Səmədov Ermənistanın yenidən Azərbaycanla sərhəddə təxribatlara əl atmasını şərh edərkən deyib:
"Ermənistanın indiki hakimiyyəti orduya tam nəzarət edə bilmir. Bu səbəbdən də Ermənistan tərəfdən arada müəyyən təxribatlar törədilir", deyə Abutalıb Səmədov əlavə edib.
Ekspertin fikrincə, Paşinyan hökumətinin son addımları göstərir ki, onların gördüyü işlər daha çox daxili auditoriyaya istiqamətlənib:
"Təlimlər keçirmək, Hindistandan 5-ci,6-cı dərəcəli silahlar almaq Ermənistan əhalisini sakitləşdirməyə yönəlmiş addımlardır. Paşinyan Azərbaycana qarşı müharibənin hansı nəticələrə gətirib çıxaracağını yaxşı başa düşür. Sülh sazişilə bağlı məsələ də demək olar həll olunub, bütün maddələr razılaşdırılıb. ABŞ prezidenti Donald Tramp tarixə sülhpərvər prezident kimi düşmək arzusundadır. Ona görə də o, müharibə ocaqlarında sülhün yaranması üçün əlindən gələni edir. Belə bir şəraitdə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hər hansı ciddi təxribata getməsi mümkünsüzdür. Yaxın zamanlarda müharibə ehtimalı yoxdur".
Politoloq qeyd edir ki, Ermənistan Azərbaycanın gücünü yaxşı bilir. Bu səbəbdən də o, müharibə ehtimalını istisna edir:
"Ermənilər xırda təxribatlardan o tərəfə keçməyəcəklər. Güman edirəm ki, yaxın zamanlarda sülh sazişinin imzalanması istiqamətində ciddi addımlar atılacaq".
Qeyd edək ki, Ermənistan bir tərəfdən, sülh mətni üzrə danışıqların başa çatdığını bəyan edir, digər tərəfdən isə Azərbaycana qarşı təxribatçı hərəkətlərdən də əl çəkmir. Dünən və bu gün Ermənistan tərəfi 4 dəfə təxribata əl atıb. ğ
"İctimai TV" bu günlərdə Naxçıvanın Ermənistanla şərti sərhədində çəkiliş aparıb. Kanal erməni postlarını lentə alarkən onların mühəndis-istehkam işləri həyata keçirdiyinin şahidi olub. Bu faktlar onu göstərir ki, Bakı ilə sülh danışıqlarını yekunlaşdıran Ermənistanda əslində yeni müharibəyə hazırlıqlar gedir.скачать dle 11.3