Merkel ictimai çıxışları zamanı ingiliscə danışmamağının səbəbini açıqladı
Almaniyanın keçmiş kansleri Angela Merkel (2005-2021-ci illərdə vəzifədə olub) ingilis dilində etdiyi səhvlərə görə həmişə ictimaiyyət qarşısında alman dilində danışdığını etiraf edib.
O, bu barədə "Berliner Zeitung" qəzetinə müsahibəsində bildirib.
Belə ki, müxbir kanslerdən həmişə tərcüməçisinin olub-olmadığını soruşub.
"Mən hələ Almaniya kansleri olmayan vaxtlarda ingiliscə danışırdım, çünki amerikalılar bunu xoşlayır və bu, daha sürətlidir. Sonra isə ABŞ və İngiltərədə təhsil almış ağıllı jurnalistlər mənə səhvlər etdiyimi göstərirdilər. O vaxtdan bəri mən həmişə ictimaiyyət qarşısında almanca danışıram", - deyə Merkel cavabında bildirib.
"İngilis dilində nə qədər yaxşı danışsanız da, daha incə detalları anlamaq üçün tərcüməçiyə sahib olmaq və ana dilinizdə danışmaq faydalı olacaq", - deyə o vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Merkel (qızlıq soyadı Kasner) 17 iyul 1954-cü ildə Hamburqda lüteran keşiş və müəllimə ailəsində anadan olub. 2000-ci ildə o, "Xristian-Demokratik İttifaq" partiyasının ilk qadın sədri olub. 22 noyabr 2005-ci ildə Bundestaq Merkeli Almaniyanın federal kansleri seçib. 8 dekabr 2021-ci ildə o, rəsmi olaraq səlahiyyətlərini təhvil verib.
Merkel dəfələrlə "Forbes" jurnalının versiyasına görə, dünyanın ən nüfuzlu 100 qadın siyahısına başçılıq edib.

Меркель рассказала, что всегда выступала на немецком из-за ошибок в английском
"Когда я еще не была канцлером Германии, я говорила по-английски, потому что американцам это нравится и потому что это быстрее, а потом умные журналисты, которые учились в Америке или Англии, указывали мне, что я делала ошибки в предлогах. С тех пор я всегда говорила на публике по-немецки", - сказала Меркель, отвечая на вопрос, всегда ли у нее был переводчик. "Независимо от того, насколько хорошо вы говорите по-английски, будет полезно иметь переводчика и говорить на родном языке, чтобы понимать более тонкие детали", - подчеркнула она.
Меркель (девичья фамилия Каснер) родилась 17 июля 1954 года в Гамбурге в семье лютеранского пастора и учительницы. В 2000 году она стала первой женщиной-председателем партии "Христианско-демократический союз". 22 ноября 2005 года Бундестаг избрал Меркель федеральным канцлером ФРГ. 8 декабря 2021 года она официально сложила с себя полномочия.