2024-cü ildə 298 nəfər Azərbaycan vətəndaşlığına qəbul olunub
2024-cü il ərzində vətəndaşsızlıq vəziyyətində olan 298 nəfər Azərbaycan Prezidentinin müvafiq Sərəncamları ilə Azərbaycan vətəndaşlığına qəbul olunub.
Bu barədə Nazirlər Kabinetinin 2024-cü ildə fəaliyyəti haqqında hesabatında əks olunub.
Hesabata əsasən ötən il olduğu yer üzrə qeydiyyata alınma, müvəqqəti olma müddətinin uzadılması, iş və yaşama icazələri, vətəndaşlıq məsələləri ilə bağlı Dövlət Miqrasiya Xidmətinə daxil olan elektron müraciətlərin sayı 147,8 min olub.
2024-cü il 31 dekabr tarixinə ölkədə qanuni əsaslarla olan və ya yaşayan əcnəbilərin sayı 184,8 min nəfər olub ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 18,9 min nəfər və ya 11,4% çoxdur.
Bununla yanaşı 2024-cü il ərzində olduğu yer üzrə qeydiyyata alınma, müvəqqəti olma müddətinin uzadılması, müvəqqəti, daimi yaşama və iş icazələrinin alınması (müddətinin uzadılması) qaçqın statusunun verilməsi, vətəndaşlıq, readmissiya və digər məsələlərlə bağlı Xidmətə 599,5 min müraciət daxil olub ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 10,9 min və ya 1,8% azdır.
Hesabat ilində 22,3 min (2023-cü ildə 23,1 min) halda miqrasiya qanunvericiliyinin tələblərinin pozulduğu aşkar edilib və müvafiq tədbirlər görülüb.скачать dle 11.3

14.03.2025 19:53 1 947
Согласно отчету, в прошлом году число электронных обращений в Государственную миграционную службу по вопросам регистрации по месту пребывания, продления срока временного пребывания, разрешений на работу и проживание, вопросам гражданства составило 147,8 тыс.
По состоянию на 31 декабря 2024 года число иностранцев, законно находящихся или проживающих в стране, составило 184,8 тыс. человек, что на 18,9 тыс. человек или 11,4% больше по сравнению с 2023 годом.
Кроме того, в течение 2024 года в службу поступило 599,5 тыс. обращений по вопросам регистрации по месту пребывания, продления срока временного пребывания, получения (продления) временных, постоянных видов на жительство и разрешений на работу, предоставления статуса беженца, гражданства, реадмиссии и другим вопросам, что на 10,9 тысяч или 1,8% меньше по сравнению с 2023 годом.
В отчетном году было выявлено 22,3 тыс. (в 2023 году - 23,1 тысячи) случаев нарушения требований миграционного законодательства и приняты соответствующие меры.скачать dle 11.3