DTX Neft Emalı Zavodunda baş vermiş yanğınla bağlı vəzifəli şəxsi saxladı
Neft Emalı Zavodunda baş vermiş yanğın hadisəsi ilə bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində cinayət işi başlanılmışdır.
Bu barədə Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Mətbuat Xidməti məlumat yayıb.
5 mart 2025-ci ildə Bakı şəhərinin Nizami rayonu ərazisində yerləşən SOCAR Neft Emalı Zavodunda baş vermiş yanğın hadisəsi ilə bağlı aidiyyəti dövlət orqanları ilə birgə kompleks tədbirlər həyata keçirilib.
İlkin araşdırmalar zamanı müəyyən edilib ki, SOCAR Neft Emalı Zavodunun 2 nömrəli istehsalat sahəsinin 21 nömrəli ilkin emal qurğusunun N-21/1 saylı nasos sisteminin iş planına uyğun təmirə hazırlanması prosesində müvafiq təhlükəsizlik qaydalarına əməl edilməyib. Belə ki, növbə qəbulu zamanı nasosda mazut axınının davam etməsi barədə birbaşa xəbərdaredici yazılı məlumat verilməsinə baxmayaraq, 4-5 mart 2025-ci il tarixlərində olan növbə heyəti qurğunu təmirə tam hazır vəziyyətə gətirmədən və borunun ağır dizel fraksiyası ilə təmizlənərək boş olmasını təmin etmədən təmir-bərpa qrupuna təhvil verib.
Nəticədə nasos avadanlığı ümumi qurğudan təmir məqsədilə ayrılarkən tezalışan mazut kütləsinin borudan təzyiq altında sızaraq, alovlanıb geniş ərazini əhatə edən yanğın yaratması insanların həyat və sağlamlığına ciddi təhlükə doğurub, ilkin emal qurğusunun istismardan çıxarılmasına, ətrafda olan konstruksiyaların yanmasına və əlaqəli digər texniki qurğuların sıradan çıxmasına, habelə yanacaq materiallarının istehsalı prosesində fasilələr yaranmasına və maddi ziyan vurulmasına səbəb olub.
Bundan başqa, 8 mart 2025-ci il tarixində yanğının nəticələrinin aradan qaldırılması və qurğunun təmirə hazırlanması prosesi çərçivəsində eyni növbə heyəti tərəfindən həmin ilkin emal qurğusunun borularında və qurğuda olan dizel məhsulunun boşaldılması zamanı təhlükəsizlik qaydaları pozulmuş, ərazidə qaynaq işləri aparılmasına baxmayaraq, dizel məhsulu emal qurğusunun yerləşdiyi torpaq sahəsinə axıdılıb, bununla da təkrar yanğın təhlükəsi yaranıb, müəssisədə iş prosesi pozulmuş və maddi ziyan vurulub.
Faktla bağlı DTX-də aparılan cinayət işi üzrə növbə heyəti rəhbəri, baş operator Sadiq Hümbət oğlu Qarayev saxlanılaraq Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 223.2-ci (partlayış təhlükəli obyektlərdə təhlükəsizlik qaydalarının pozulması) maddəsi ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.

СГБ возбудила уголовное дело по факту пожара на НПЗ в Баку
Служба государственной безопасности (СГБ) Азербайджана возбудила уголовное дело по факту пожара на нефтеперерабатывающем заводе (НПЗ) SOCAR, произошедшего 5 марта.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на СГБ, расследование установило, что на установке первичной переработки №21/1 во время подготовки насосного оборудования к ремонту не были соблюдены требования безопасности.
Несмотря на письменное уведомление о продолжающейся утечке мазута, 4-5 марта бригада, находившаяся на смене, передала оборудование ремонтной группе без должной очистки системы.
В результате при отделении насосного оборудования от общей установки для ремонта, легковоспламеняющаяся масса мазута, просочившаяся из трубы под давлением, воспламенилась и возник пожар, охвативший обширную территорию. Это создало серьезную угрозу жизни и здоровью людей, привело к выводу из эксплуатации установки первичной обработки, сгоранию окружающих конструкций и выходу из строя других связанных технических устройств, а также вызвало перебои в процессе производства топливных материалов и нанесло материальный ущерб.
Кроме того, 8 марта 2025 года в рамках процесса устранения последствий пожара и подготовки установки к ремонту, тем же дежурным персоналом были нарушены правила безопасности при сливе дизельного продукта из труб и установке первичной переработки, несмотря на проведение сварочных работ на территории, дизельный продукт был слит на земельный участок, где располагалась перерабатывающая установка. Это в свою очередь создало опасность повторного возгорания, нарушило рабочий процесс на предприятии и причинило ему материальный ущерб.
В рамках расследования задержан руководитель смены, главный оператор Садиг Гараев, который привлечен к уголовной ответственности по статье 223.2 (нарушение правил безопасности на взрывоопасных объектах) УК Азербайджана.