Məhkum bankirin Britaniyadakı 5 milyonluq hesabına həbs qoyuldu
"Zaminbank" ASC-nin (red.-fəaliyyəti dayandırılıb) məhkum edilmiş sədri Nadir İsmayılovun Böyük Britaniyadakı bank hesabında 2.5 milyon funt-sterlinq (5.4 milyon AZN) pul aşkar edilib və Azərbaycanın icra şöbəsinin həmin hesab üzərinə həbs qoyulması müraciəti edilib.
"Qafqazinfo"ya istinadən xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsi icra şöbəsinin təqdimatını təmin edib.
Qərara əsasən, Nadir İsmayılova məxsus 5 milyon manatlıq bank hesabına həbs qoyulub.
Qeyd edək ki, N.İsmayılov 2004-2016-cı illərdə "Zaminbank"ın sədri olub.
Mənimsəmə, dələduzluq və digər cinayətlərdə təqsirli bilinən İsmayılov 10 il azadlıqdan məhrum edilib.
Məhkəmə istintaqı ilə sübut edilib ki, "Zaminbank"ın ümumi öhdəlikləri 175 milyon manata yaxındır. Bu məbləğin 84.5 milyon manatı Mərkəzi Bank qarşısındadır. Sözügedən səbəbdən bank sahibinin Bakının müxtəlif ərazilərində olan daşınmaz obyektləri, o cümlədən lüks avtomobilləri müsadirə edilmişdi.скачать dle 11.3

В Великобритании наложен арест на счет в 5 миллионов долларов осужденного азербайджанского банкира
На банковском счете осужденного экс-председателя ОАО Zaminbank (деятельность которого была приостановлена - ред.) Надира Исмайылова в Великобритании обнаружено 2.5 млн фунтов стерлингов (5.4 млн манатов), и исполнительный отдел Азербайджана подал ходатайство о наложении ареста на этот счет.
Как сообщает Qafqazinfo, Бакинский суд по тяжким преступлениям удовлетворил представление исполнительного отдела.
Согласно решению, на банковский счет Н.Исмайылова наложен арест.
Отметим, что Н.Исмайылов в 2004-2016 годах был председателем Zaminbank.
Он был признан виновным в присвоении, мошенничестве и других преступлениях и приговорен к 10 годам лишения свободы.
Судебное следствие доказало, что общие обязательства Zaminbank на тот момент составляли около 175 млн манатов, из которых 84.5 млн манатов - перед Центробанком. По этой причине у владельца банка была конфискована недвижимость в различных районах Баку, а также автомобили класса люкс.скачать dle 11.3