Keçmiş məcburi köçkünlərin bəzilərinə TƏQAÜD VERİLƏ BİLƏR
"Gələn ilin sonuna qədər azad olunmuş ərazilərdə 140 min sakinin məskunlaşması gözlənilir. Keçmiş məcburi köçkünlərin məskunlaşmamışdan öncə peşə təhsilinə daha fəal cəlb edilməsini və onlara büdcə hesabına təqaüdün verilməsini təklif edirəm".
Bu fikirləri Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov parlamentin dünən keçirilən iclasında deyib.
Bəs görəsən, keçmiş məcburi köçkünlərin məskunlaşmamışdan öncə peşə təhsilinə daha fəal cəlb edilməsinin və onlara büdcə hesabına təqaüdün verilməsinin mahiyyəti nədir?
Bu təklif reallaşacağı təqdirdə, keçmiş məcburi köçkünlər üçün üstünlük nə olacaq?
İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov mövzu ilə bağlı oxu.az-a danışıb.
Deputat təklifinin mahiyyətini belə izah edib:
"Yeni dəyişikliyə əsasən, keçmiş məcburi köçkünlər öz ata yurdlarına qayıtdıqdan sonra, peşə təhsili xərcləri dövlət hesabına qarşılanacaq. Məskunlaşmış keçmiş məcburi köçkün peşə təhsili almaq istəyirsə, o zaman həmin şəxs hər hansı bir ödəniş etmədən peşə təhsili almaq imkanına malik olacaq. Nəzərə almalıyıq ki, məşğulluq vacibdir. Məşğulluqda isə peşə təhsili önəmlidir.
Milli Məclisdəki təklifim ondan ibarətdir ki, keçmiş məcburi köçkünlər məskunlaşmamışdan öncə müvəqqəti yaşadıqları ərazilərdə peşə təhsili almaq istəyirlərsə, onların xərcinin dövlət büdcəsi hesabına ödənilməsi ilə yanaşı, həm də onlara təqaüdlər verilsin. Yəni onlar peşə təhsili aldıqları müddətdə təqaüd almaq imkanına malik olsunlar. Bu, keçmiş məcburi köçkünlərin peşə təhsili almasına stimullaşdıra bilər. Beləliklə, həmin şəxslər öz ata-baba yurdlarına təhsilli formada qayıda bilərlər. Bu da onların məskunlaşmadan sonra sürətli formada işlə təminatına xüsusi təkan verə bilər. Məsələn, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən oxşar praktika var. Bu zaman minimum əməkhaqqının 50 faiz həcmində təqaüdlər verilir. Hazırda bu rəqəm 200 manatdır. Oxşar praktikanı Elm və Təhsil Nazirliyinin xətti ilə keçmiş məcburi köçkünlər üçün reallaşdırmaq olar".скачать dle 11.3

Некоторым бывшим вынужденным переселенцам могут предоставить стипендию
Так в чем же смысл предложенного парламентарием? Какие преимущества получат бывшие вынужденные переселенцы, если его предложение будет реализовано? В беседе с Oxu.Az экономист разъяснил суть своей инициативы.
"Согласно новой поправке, после возвращения бывших вынужденных переселенцев к родным очагам расходы на профессиональное образование будут покрываться государством. Если обосновавшийся переселенец захочет получить профобразование, ему предоставят эту возможность без каких-либо выплат с его стороны. Мы должны учитывать важность занятости. А для трудоустройства важно профессиональное образование.
Выдвинутое мной в Милли Меджлисе предложение заключается в том, что если бывшие вынужденные переселенцы пожелают получить профобразование в местах своего временного проживания до возвращения в родные места, то их расходы должны покрываться из государственного бюджета, а также им должны предоставляться стипендии. Иными словами, они должны иметь возможность получать стипендии во время прохождения профессиональной подготовки. Это может дать им особый стимул для быстрого трудоустройства после возвращения. Таким образом, эти люди смогут вернуться на родные земли, получив образование. К примеру, подобная практика осуществляется Министерством труда и социальной защиты населения. При этом стипендии предоставляются в размере 50% от минимальной заработной платы. В настоящее время эта цифра составляет 200 манатов. Аналогичная практика может быть реализована для переселенцев по линии Министерства науки и образования", - сказал Вугар Байрамов.