XİN: Ermənistan kommunikasiyaların açılması istiqamətində praktiki addımlar atmalıdır
Ermənistan, həqiqətən də, bölgədə kommunikasiyaların açılmasında maraqlıdırsa, öhdəliklərindən boyun qaçırmamalı və bölgədəki yeni reallıqlara uyğun şəkildə kommunikasiyaların açılması istiqamətində praktiki addımlar atmalıdır.
Bunu Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan Baş nazirinin “Armenpress” xəbər agentliyində kommunikasiyalara dair dərc olunmuş məqaləsi ilə bağlı yerli medianın sualına cavabında deyib.
O qeyd edib ki, Azərbaycanın qərb bölgələrini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşdirən kommunikasiyaların açılması məsələsi ilə bağlı Ermənistan yazılı təsbit olunmuş və imzalanmış öhdəliklərinin mövcud olduğunu bilsə də, onları indiyə qədər yerinə yetirməyib:
"30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazilərini işğal altında saxlamış, Naxçıvan Muxtar Respublikasının blokadaya düşməsinə səbəb olmuş Ermənistanın 44 günlük Vətən müharibəsindən sonrakı dörd ildə də kommunikasiyaların açılması üzrə real danışıqlar prosesinə müsbət töhfə vermədiyi hər kəsə məlumdur".
A.Hacızadə vurğulayıb ki, Ermənistanın mahiyyətcə əhəmiyyəti olmayan, icrası çətin və praktiki cəhətdən uzun marşrutlar üzrə təkliflər irəli sürməsi diqqəti prosesdən və öhdəliklərindən yayındırmaq məqsədi daşıyır.скачать dle 11.3

МИД Азербайджана: Армения должна предпринять практические шаги по открытию коммуникаций в регионе
Как сообщает Report, об этом говорится в комментарии пресс-секретаря МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде относительно заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна о транспортных коммуникациях в регионе.
"Армения, удерживавшая почти 30 лет под оккупацией суверенные территории Азербайджана и блокировавшая Нахчыванскую Автономную Республику, после 44-дневной войны не внесла позитивного вклада в процесс открытия коммуникаций в регионе", - отметил он.
Гаджизаде подчеркнул, что несмотря на наличие у Армении обязательств по разблокированию транспортных коммуникаций, соединяющих западные регионы Азербайджана с Нахчываном, Ереван до сих пор не выполнил их.
"Предлагая сложные маршруты, которые трудно реализовать на практике, Армения пытается отвлечь внимание от процесса и своих обязательств. Если Ереван действительно заинтересован в открытии коммуникаций, то он должен не уклоняться от выполнения обязательств, а предпринять практические шаги, соответствующие новым реалиям в регионе", - заявил Гаджизаде.