Azərbaycan, Ermənistan və Rusiyanın kommunikasiyaların açılması üzrə komissiyasında konsensus yoxdur
21.10.2024 15:57 1 044
"Azərbaycan, Ermənistan və Rusiyanın regional kommunikasiyaların açılması üzrə üçtərəfli komissiyası iclaslarını konsensus olmayan məsələlər səbəbindən davam etdirmir".
Bunu Ermənistan parlamentində brifinqdə baş nazirin müavini Mqer Qriqoryan bildirib.
"Xeyr, iclaslar davam etmir. Bilirsiniz ki, razılaşdırılmalı fundamental məsələlər var. Konsensus olmayınca detalları müzakirə etmək mənasızdır", - deyə o, jurnalistin müvafiq sualına cavab verib.
Üçtərəfli komissiya 2021-ci ilin əvvəlində Moskvada Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin görüşündə yaradılıb. Onlar regionda nəqliyyat və iqtisadi əlaqələrin qurulmasına diqqət yetirəcək üç ölkənin baş nazir müavinləri səviyyəsində işçi qrupu yaratmaq qərarına gəliblər.
Regional kommunikasiyaların ən vacib məsələsi Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan MR arasında Ermənistanın Sünik vilayəti vasitəsilə əlaqənin yaradılması olaraq qalır. Ermənistan tərəfi bildirir ki, bu yalnız Ermənistanın daxili qanunvericiliyinə uyğun olaraq baş verə bilər.скачать dle 11.3

В комиссии Азербайджана, Армении и России по разблокированию путей нет консенсуса
Трехсторонняя комиссия Азербайджана, Армении и России по разблокированию региональных коммуникаций, которую возглавляют вице-премьеры трех стран, не продолжает заседания из-за вопросов, по которым нет консенсуса.
Об этом в парламенте РА на брифинге заявил вице-премьер Мгер Григорян.
"Нет, заседания не продолжаются. Вы знаете, что есть фундаментальные вопросы, по которым должен быть консенсус. Пока не будет консенсуса, обсуждать детали бессмысленно", - ответил он на соответствующий вопрос журналиста.
Трехсторонняя комиссия была создана в начале 2021 года на встрече в Москве лидерами России, Азербайджана и Армении. Они приняли решение создать рабочую группу на уровне вице-премьеров трех стран, которая сконцентрируется на налаживании транспортных и экономических связей в регионе.
Важнейшим вопросом региональных коммуникаций продолжает оставаться создание связи между основной частью Азербайджана и Нахчыванской АР через Сюникскую область Армении. Армянская сторона утверждает, что это может произойти исключительно согласно внутреннему законодательству РА, основанному на принципах суверенитета и взаимности.скачать dle 11.3