Azərbaycanlı gənc kosmosdan SİQNAL ALDI - VİDEO
Uludağ Universitetində təhsil alan azərbaycanlı gənc tələbə İlkin Cəfərzadə Türkiyə Universitetləri arasında bir ilkə imza atıb.
Həvəskar radio və kosmik rabitə ilə maraqlanan tələbələrdən ibarət komanda yaradan həmyerlimizin məqsədi Beynəlxalq Kosmik Stansiya ilə birbaşa əlaqə quraraq, kosmosdan SSTV siqnallarını qəbul etmək və emal etmək idi.
İlkinin başçılığı ilə keçirilən layihə 2024-cü ilin 25 dekabrından 2025-ci ilin 5 yanvarına kimi olan bir tarixi əhatə edib. Gecə saat 3-də Kosmik Stansiyanın Türkiyə ərazisi üzərindən keçdiyi vaxt İlkin və onun komandası müşahidə çadırları quraraq özlərinin düzəltdikləri antenlər vasitəsilə səs siqnalları alaraq, onları görüntüyə və şəkillərə çeviriblər. Buna görə qrup Kosmik Stansiyalar Beynəlxalq Radio Həvəskarları təşkilatının mükafatına layiq görülüb.
Onu da qeyd edək ki, gənc həmyerlimiz qrupun rəhbəri olmaqla yanaşı, həm də burada yeganə azərbaycanlıdır. Komandası ilə fəxr etdiyini deyən İlkinlə biz də fəxr edirik!скачать dle 11.3