İran prezidenti Tehranda Əli Əsədovu qəbul edib
Azərbaycanın Baş naziri Əli Əsədov fevralın 18-də Tehran şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianla görüşüb.
Ə.Əsədov Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Məsud Pezeşkiana çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycan-İran əlaqələrinin dostluq və mehriban qonşuluq prinsipləri əsasında inkişaf etdirilməsi, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın yeni məzmunla zənginləşdirilməsi ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan ilə İran arasında nəqliyyat, energetika və neft-qaz sahələrində həyata keçirilən layihələrin icrası ilə bağlı məsələlər nəzərdən keçirilib.
3-cü Xəzər İqtisadi Forumunun əhəmiyyəti vurğulanaraq Azərbaycanın Xəzər dənizinə sülh, dostluq və əməkdaşlıq dənizi kimi baxdığı bir daha diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin regiondakı yeni reallıqlar nəzərə alınaraq aktual məsələlər müzakirə olunub.скачать dle 11.3

Масуд Пезешкиан принял Али Асадова
18 февраля президент Исламской Республики Иран (ИРИ) Масуд Пезешкиан принял премьер-министра Азербайджанской Республики (АР) Али Асадова, находящегося в Тегеране в рамках рабочего визита.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу Кабинета министров АР, А.Асадов передал М.Пезешкиану приветствия Президента АР Ильхама Алиева.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам развития азербайджано-иранских отношений на основе принципов дружбы и добрососедства, обогащения взаимовыгодного сотрудничества новым содержанием.
Были рассмотрены вопросы реализации проектов между АР и ИРИ в сфере транспорта, энергетики и нефтегазовой отрасли.
Подчеркивая важность III Каспийского экономического форума, было еще раз отмечено, что Азербайджан рассматривает Каспийское море как море мира, дружбы и сотрудничества.