Prezident İlham Əliyev İranın yol və şəhərsalma nazirini qəbul edib (YENİLƏNİB)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 8-də İran İslam Respublikasının yol və şəhərsalma naziri, Azərbaycan-İran İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Birgə Komissiyasının həmsədri Fərzanə Sadiqi qəbul edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev son dövrlərdə Azərbaycanın və İranın yüksəksəviyyəli nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin intensiv xarakter daşımasını məmnunluqla qeyd edərək, bunun ölkələrimiz arasında dostluğun möhkəmləndirilməsinə və ikitərəfli əməkdaşlığımızın daha da inkişaf etdirilməsinə yaxşı imkan yaratdığını deyib.
Dövlətimizin başçısı Fərzanə Sadiqin ölkəmizə səfəri çərçivəsində Azərbaycan-İran İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Birgə Komissiyasının iclasının keçirilməsini müsbət qiymətləndirib və Komissiyanın gündəliyində iqtisadi-ticari, energetika, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlığımızın inkişaf etdirilməsi üçün vacib layihələrin olduğunu qeyd edib.
Qonaq ilk növbədə İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırıb.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını İran dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş edib.
İranın ölkəmizlə münasibətləri bütün sahələrdə inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu deyən Fərzanə Sadiq xalqlarımızın tarixi, mədəni, dini və qohumluq əlaqələrinin olduğunu bir daha vurğulayıb.
Qonaq qeyd edib ki, İran Prezidentinin ölkəmizə planlaşdırılan səfəri öncəsi Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın iclasının keçirilməsi gündəlikdə duran vacib məsələlərin müzakirəsi baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Görüşdə Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin inkişafı, Araz çayı üzərində Ağbənd və Kəlalə məntəqələrini birləşdirən avtomobil körpüsünün tikintisi layihəsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Президент Азербайджана принял министра дорог и городского развития Ирана (ОБНОВЛЕНО)
8 апреля Президент Азербайджанской Республики (АР) Ильхам Алиев принял министра дорог и городского развития Исламской Республики Иран (ИРИ), сопредседателя Азербайджано-иранской совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Фарзане Садиг.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, с удовлетворением отметив интенсивный характер взаимных визитов высокопоставленных делегаций АР и ИРИ в последнее время, Президент Ильхам Алиев сказал, что это создает хорошую возможность для укрепления дружбы между нашими странами и дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Глава государства позитивно оценил проведение заседания Азербайджано-иранской совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в рамках визита Фарзане Садиги в нашу страну и отметил, что в его повестку дня включены важные проекты по развитию сотрудничества в торгово-экономической, энергетической, транспортной и других сферах.
Гостья в первую очередь передала главе государства приветствия президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия, попросил передать и его приветствия иранскому коллеге.
Заявив, что Иран заинтересован в развитии отношений с нашей страной во всех сферах, Фарзане Садиг еще раз подчеркнула, что наши народы связывают исторические, культурные, религиозные и родственные узы.
Гостья отметила, что проведение заседания Межправительственной совместной комиссии в преддверии запланированного визита президента Ирана в Азербайджан крайне важно с точки зрения обсуждения важных вопросов повестки дня.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам развития транспортного коридора Север-Юг, проекта строительства автомобильного моста над рекой Араз, соединяющего пункты Агбенд и Келале, а также сотрудничества в других областях, представляющих взаимный интерес.
8 апреля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял министра дорог и городского развития Исламской Республики Иран, сопредседателя Азербайджано-иранской совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Фарзане Садиг.