Azərbaycanda iki yeni radio açılır
İlk olaraq ümumölkə yerüstü radio yayımçısı lisenziyasının verilməsi üçün elan edilmiş 2 müsabiqəyə yekun vurulub. Müsabiqəyə buraxılmış iddiaçıların sənədlərinin, texniki yayım imkanlarının, kadr və maliyyə-iqtisadi potensialının yoxlanılmasını həyata keçirmiş Müsabiqə Komissiyasının məruzəsi və rəyi dinlənilib. Daha sonra Audiovizual Şuranın üzvləri iddiaçılar haqqında fikirlərini bildiriblər. Müsabiqələrə buraxılmış 5 iddiaçı arasında daha üstün texniki, kadr və iqtisadi potensiala malik olan 2 iddiaçı - "Pro Media Group" MMC (radio kanalın adı: "Planet FM") və "Broadcast Media" MMC (radio kanalın adı: "Dalğa FM") qalib elan olunub və müsabiqələr üzrə yekun qərarlar verilib. Qərarlara əsasən ilkin mərhələdə "Bakı Teleqüllə Kompleksi"ndən 88.7 MHs radiotezliyi "Pro Media Group" MMC-nin, 92.5 MHs radiotezliyi isə "Broadcast Media" MMC-nin istifadəsinə ayrılıb.
Daha sonra audiovizual media fəaliyyəti üçün lisenziya verilməsi ilə əlaqədar Audiovizual Şuraya edilmiş son müraciətlər müzakirə olunub. Qəbul olunmuş müvafiq qərarlara əsasən "İdeal TVNet" MMC-yə (operator xidmət adı: "İdealnet") sadə platforma operatoru, "Azeuronet" MMC-yə (operator xidmət adı: "Azeuronet") universal platforma operatoru, "TV1 Media" MMC-yə peyk yayımı həyata keçirməyən platforma yayımçısı (televiziya redaksiyasının adı: "TV1") lisenziyaları verilib.
İclasın sonunda lisenziya sahiblərinin müraciətləri əsasında "Beeonline" ASC-yə, "Global Technology" MMC-yə və "Qafqaznet" MMC-yə verilmiş universal platforma operatoru lisenziyalarının ləğv edilməsi ilə bağlı müvafiq qərarlar qəbul olunub.скачать dle 11.3

В Азербайджане открываются 2 новые радиостанции
Аудиовизуальный cовет Азербайджанской Республики 31 января провело очередное заседание, рассмотрены ряд вопросов, касающихся выдачи лицензий на некоторые виды деятельности.
Об этом Report сообщили в Совете.
В частности, были подведены итоги двух конкурсов на выдачу лицензии общенационального наземного радиовещания. Конкурсная комиссия представила отчет о проверке документов, технических возможностей, кадрового состава и финансово-экономического потенциала претендентов.
Из пяти допущенных к конкурсу претендентов победителями объявлены ООО "Pro Media Group" (радиоканал "Planet FM") и ООО "Broadcast Media" (радиоканал "Dalğa FM").
Согласно решению, на начальном этапе Pro Media Group получила радиочастоту 88.7 МГц, а Broadcast Media — частоту 92.5 МГц.
Затем были рассмотрены обращения в Совет по выдаче лицензий на аудиовизуальную медиа-деятельность. Советом одобрена выдача лицензии ООО "İdeal TVNet" (оператор "İdealnet") на деятельность в качестве простого платформенного оператора, ООО "Azeuronet" (оператор "Azeuronet") — в качестве универсального платформенного оператора, ООО "TV1 Media" (телевизионная редакция "TV1") — в качестве платформенного вещателя без спутникового вещания.
Кроме этого, на основании обращений компаний были аннулированы лицензии ОАО "Beeonline", ООО "Global Technology" и ООО "Qafqaznet" на деятельность в качестве универсального платформенного оператора.скачать dle 11.3