Moldovada dəmiryolçular fevralın 14-dən etiraz aksiyalarına başlayacaqlar
"Moldova Dəmir Yolları" müəssisəsinin əməkdaşları əmək haqlarının ödənilməməsi probleminə diqqət çəkmək üçün fevralın 14-dən etiraz aksiyalarına başlayacaqlar.
Bu barədə Dəmiryolçuların Həmkarlar İttifaqının sədri İon Zaporojan “Canal 5”in efirində bildirib.
"Biz etiraz aksiyalarına hazırlaşırıq. Biz hökumət binası, daha sonra parlament və prezident administrasiyası qarşısında etiraz edəcəyik. Onların hamısı məlumatlandırılıb", - o bildirib.
Son illərdə yükdaşımaların həcminin azalması ilə əlaqədar müəssisə böhranlı vəziyyətə düşüb. 2024-cü ilin fevralında müəssisənin işçiləri bir neçə aydır əmək haqqı almadıqlarından şikayət edərək tətil keçiriblər. Avqustda dəmiryolçular həmkarlar ittifaqı vasitəsilə Baş nazir Dorin Reçanuya müraciət edərək o dövr üçün 7,75 milyon dollara çatan əmək haqqı borclarının ödənilməsi ilə bağlı problemin həll edilməsini xahiş ediblər. Hökumət əmək haqqı borclarını hələ də tam ödəməyib.скачать dle 11.3

Железнодорожники в Молдове начнут акции протеста с 14 февраля
Сотрудники предприятия "Железная дорога Молдовы" (ЖДМ) с 14 февраля начнут акции протеста, чтобы привлечь внимание к проблеме долгов по зарплатам.
Об этом в эфире Сanal 5 заявил председатель профсоюзов железнодорожников Ион Запорожан.
"Мы готовим протесты, предварительно 14 февраля, затем 28-го и далее. Все подразделения железной дороги. Мы начнем протестовать перед зданием правительства, затем парламента, администрацией президента. Они все были проинформированы", - заявил он.
За последние годы предприятие оказалось в кризисной ситуации из-за снижения грузоперевозок. В феврале 2024 года работники предприятия проводили забастовки, жалуясь, что им несколько месяцев не выплачивают зарплату. В августе железнодорожники через профсоюз обратились к премьеру Дорину Речану с просьбой решить проблему с выплатой им задолженности по зарплатам, которая достигала тогда $7,75 млн. Задолженности по зарплатам власти республики не покрыли в полном объеме до сих пор.скачать dle 11.3