Çexiya Milli Bankından maraqlı addım: Ölkənin ehtiyatlarını "Bitcoin"lərə yatıracaq?
Çexiya Milli Bankının rəhbəri Aleş Mixl respublikanın ehtiyatlarından milyardlarla avronu "Bitcoin"lərə yatırmaq istəyini ifadə edib.
Bu barədə "Financial Times" (FT) nəşrinin dərc etdiyi yazıda bildirilib.
"Çexiya Milli Bankının rəhbəri ölkənin ehtiyatlarından milyardlarla avronu "Bitcoin"ə yatırmaq istəyir. Bu da onu Qərbin kriptovalyutalara sahib olan ilk mərkəzi bankına çevirə biləcək innovativ addımdır", - deyə nəşr yazıb.
Mixlin sözlərinə görə, "Bitcoin" Çexiya aktivlərinin diversifikasiyasına xidmət edə bilər. Eyni zamanda Çexiya Milli Bankının rəhbəri qeyd edib ki, həmkarları "Bitcoin" ilə bağlı "tamamilə fərqli fəlsəfəyə" malikdirlər.скачать dle 11.3

Власти Чехии выразили желание вложить резервы страны в биткоины
Глава Чешского национального банка (ЧНБ) Алеш Михл пожелал вложить "миллиарды евро" из резервов республики в биткоины.
Об этом пишет Financial Times (FT).
"Глава нацбанка Чехии хочет вложить миллиарды евро из резервов страны в биткоины, что станет новаторским шагом, который может сделать его первым западным центральным банком, который владеет криптоактивами", - говорится в публикации.
По словам Михла, биткоин может послужить диверсификации чешских активов. При этом глава нацбанка Чехии сравнил себя с первопроходцем, отметив, что у его коллег "совершенно другая философия" относительно биткоина.скачать dle 11.3