Rusiya və İran arasında yeni sazişlə bağlı TƏFƏRÜAT açıqlandı
Rusiya və İran arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq müqaviləsi müdafiə və təhlükəsizlik məsələlərini də əhatə edəcək.
Bu barədə İslam Respublikası XİN-in rəsmi nümayəndəsi İsmail Baqai məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, İran və Rusiya arasında əməkdaşlıq sazişinin müxtəlif aspektləri var.
"Onun mühüm hissəsini ticarət və iqtisadiyyat, energetika, həmçinin müdafiə və təhlükəsizlik məsələləri təşkil edir. Bu saziş 2001-ci ildə (Moskva və Tehran arasında qarşılıqlı münasibətlərin əsasları və əməkdaşlıq prinsipləri haqqında) mövcud müqaviləni yeniləyəcək və tamamlayacaq", - deyə diplomat həftəlik brifinqdə bildirib.
Baqainin sözlərinə görə, son 20-30 ildə İran və Rusiya əməkdaşlığın həcmini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirib, buna görə də sənədi yeniləmək zərurəti yaranıb.
Daha əvvəl İslam Respublikasının Rusiyadakı səfiri Kazem Cəlali bildirmişdi ki, Rusiya-İran müqaviləsi 2025-ci il yanvarın 17-də Moskvada iki ölkə prezidentlərinin danışıqları zamanı imzalanacaq.скачать dle 11.3

МИД Ирана: Договор с Россией будет включать вопросы обороны
Договор о всеобъемлющем стратегическом партнерстве между Россией и Ираном будет касаться, в том числе вопросов обороны и безопасности.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил официальный представитель МИД исламской республики Исмаил Багаи.
"Соглашение о сотрудничестве между Ираном и Россией имеет различные аспекты. Его важную часть составляют вопросы торговли и экономики, энергетики, а также обороны и безопасности. Это соглашение обновит и дополнит существующий договор [об основах взаимоотношений и принципах сотрудничества между Москвой и Тегераном] от 2001 года", - сказал дипломат на еженедельном брифинге.
Как отметил Багаи, "за последние 20-30 лет Иран и Россия существенно расширили объемы сотрудничества, поэтому возникла необходимость обновить документ".
Ранее посол исламской республики в РФ Казем Джалали сообщил, что российско-иранский договор будет подписан 17 января 2025 года в Москве в ходе переговоров президентов двух стран.скачать dle 11.3