Qazaxıstan təyyarə qəzasını araşdırmaq üçün 17 beynəlxalq eksperti cəlb edib
"Qazaxıstan Aktau yaxınlığında baş verən təyyarə qəzasını araşdırmaq üçün 17 beynəlxalq ekspert cəlb edib".
-ın "Tengrinews"a istinadən verdiyi xəbərə görə, bunu Qazaxıstan baş nazirinin müavini və hökumət komissiyasının rəhbəri Kanat Bozumbayev deyib.
Baş nazirin müavininin sözlərinə görə, hazırda araşdırmanı nəqliyyat nazirinin əmri ilə yaradılmış aviasiya qəzası komissiyası aparır.
"Komissiyanın işinə Azərbaycandan 6 nəfər, istehsalçı şirkətdən (Embraer) 2 nəfər ekspert cəlb olunub. Həmçinin bu gün Braziliyanın Aviasiya Qəzalarının Araşdırılması və Qarşısının Alınması Mərkəzinin (CENIPA) 3 mütəxəssisi işə başlayıb. Dövlətlərarası Aviasiya Komitəsindən (IAC) 3 nəfər, Rusiya Federasiyasından 2 nəfər işləyir", - deyə baş nazirin müavini bildirib.
Bozumbayevin vurğuladığı kimi, komissiya Mangistau vilayətində fəal şəkildə çöl tədqiqatları və analitik işlər aparır.
"Sabah biz ICAO-nun (Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatı) ekspertini gözləyirik", - deyə o bildirib.скачать dle 11.3

Казахстан привлек 17 международных экспертов к расследованию авиакатастрофы близ Актау
Как передает Median.Az cо ссылкой tengrinews.kz , об этом заявил заместитель премьер-министра Казахстана и глава правительственной комиссии Канат Бозумбаев.
По словам вице-премьера, сейчас расследование ведет комиссия по авиационным происшествиям, образованная по приказу министра транспорта.
"К работе комиссии привлечены эксперты из Азербайджана, 6 человек. От компании-производителя (Embraer) 2 человека. Также сегодня начали работать специалисты из Центра расследования и предотвращения авиационных происшествий Бразилии (CENIPA) - 3 человека. От Межгосударственного авиационного комитета (МАК) работают 3 человека. От Российской Федерации работают два человека", - рассказал вице-премьер.
Как подчеркнул Бозумбаев, комиссия активно проводит полевые исследования и аналитические работы в Мангистауской области.
"Завтра мы ждем эксперта ICAO (Международная организация гражданской авиации - ред.) Руководитель ICAO лично отправил к нам эксперта. В общей сложности будут работать 17 международных экспертов. Комиссия будет прозрачно и открыто работать, чтобы не было ни у кого никаких сомнений", - пояснил он.