İsveçdə sığınacaq almaq üçün qaydalar sərtləşdiriləcək
İsveç hökuməti və onu dəstəkləyən "İsveç Demokratları" partiyası sığınacaq almaq üçün qaydaların sərtləşdirilməsini nəzərdə tutan qanun layihəsi hazırlayıb.
“Report” xəbər verir ki, bu barədə miqrasiya məsələləri üzrə nazir Yuhan Forsel mətbuat konfransında bildirib.
Onların təklifinə əsasən, rədd cavabı alan şəxslər sığınacaq üçün yalnız 5 ildən sonra yenidən müraciət edə bilərlər və bu müddət ərzində krallıq ərazisində qala bilməzlər.
"Hesab edirik ki, bu təkliflər sığınacaq verilməsindən imtina aldıqdan sonra vətənə qayıdan şəxslərin sayının artmasına, habelə sığınacaqla bağlı əsassız müraciətlərin sayının azalmasına kömək edəcək", - Y.Forsel izah edib.
Qanunvericiliyə əlavələr 2025-ci il aprelin 1-də qüvvəyə minməlidir.
"Artıq imtina qərarının müddətinin bitməsini gözləmək və daha sonra işə yenidən baxılması üçün icazə almaq məqsədilə İsveçdə qeyri-qanuni qalmaq üçün səbəb olmayacaq", - "İsveç Demokratları" partiyasının miqrasiya məsələləri üzrə spikeri Lüdviq Asplinq mətbuat nümayəndələri ilə görüşdə bildirib.скачать dle 11.3

В Швеции ужесточат правила получения убежища
Правительство Швеции и поддерживающая его партия "Шведские демократы" (ШД) подготовили законопроект, ужесточающий правила получения убежища.
Как передает report, об этом в ходе пресс-конференции рассказал министр по вопросам миграции Юхан Форсель.
Согласно их предложению, лица, получившие отказ, могут повторно подать заявление на предоставление убежища лишь через пять лет, в течение которых они не могут находиться на территории королевства.
"Мы считаем, что эти предложения повысят возвращение на родину лиц, которым отказано в предоставлении убежища. Мы также полагаем, что это сократить число безосновательных заявлений на получение убежища", - пояснил он.
Дополнения в законодательство должны вступить в силу 1 апреля 2025 года.
"Больше не будет стимулов оставаться нелегально в Швеции, чтобы переждать срок действия решения об отказе и затем получить разрешение на новое рассмотрение дела", - заявил на встрече с прессой спикер ШД по вопросам миграции Людвиг Асплинг.скачать dle 11.3