İsrail ordusu HƏMAS-ın silah istehsalı bölməsinin komandirini öldürdüyünü bildirib
İsrail Müdafiə Qüvvələri (İMQ) Qəzza zolağında radikal HƏMAS hərəkatının silah istehsalı bölməsinə rəhbərlik edən yüksək rütbəli komandirinin məhv edildiyini bildirib.
Median.Az İMQ-nın mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir ki, Qəzza şəhərində Əl-Hurriyə məktəbində yerləşən HƏMAS komandanlıq mərkəzinə endirilən zərbələr nəticəsində komandir Əmmar Dalul və biri döyüşlərdə iştirak edən altı silahlı öldürülüb. 7 oktyabr 2023-cü ildə İsrailin məskunlaşdığı ərazilərə hücum. Öldürülən terrorçular HƏMAS-ın Qəzza zolağında fəaliyyət göstərən İMQ hərbçilərinə qarşı həyata keçirdiyi çoxsaylı hücumlara cavabdeh olan "Zeytun" batalyonunun bir hissəsidir.
İsrail Hərbi Hava Qüvvələri ordu kəşfiyyatı və İsrail Baş Təhlükəsizlik Xidmətindən (Şin Bet) dəqiq məlumat aldıqdan sonra komanda mərkəzinə hədəfli zərbə endirib. Mətbuat katibi bildirib ki, zərbədən əvvəl mülki şəxslərə zərər vurma riskini azaltmaq üçün çoxlu tədbirlər, o cümlədən dəqiq idarə olunan hərbi sursatların istifadəsi, havadan müşahidə və əlavə kəşfiyyat məlumatlarının tətbiqi həyata keçirilib.скачать dle 11.3

ЦАХАЛ заявил о ликвидации командира подразделения ХАМАС по производству оружия
Как передает Median.Az со ссылкой на пресс-службу ЦАХАЛ, в результате удара по командному центру ХАМАС, расположенному в школе "Аль-Хуррия" в городе Газа, был уничтожен командир Аммар Далул и еще шесть боевиков, в том числе один - участвовавший в нападении на израильские населенные пункты 7 октября 2023 года. Уничтоженные террористы входили в батальон "Зейтун", который несет ответственность за многочисленные нападения, совершенные ХАМАС на военнослужащих ЦАХАЛ, действующих в секторе Газа.
ВВС Израиля нанесли точечный удар по командному центру после получения точных данных армейской разведки и Службы общей безопасности Израиля (ШАБАК). Перед нанесением удара были приняты многочисленные меры для снижения риска причинения вреда гражданскому населению, включая использование высокоточных боеприпасов, воздушное наблюдение и дополнительную разведывательную информацию, отметили в пресс-службе.
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после проникновения 7 октября прошлого года боевиков ХАМАС из сектора Газа на израильскую территорию, сопровождавшегося убийствами жителей приграничных населенных пунктов и захватом сотен заложников. В ответ Израиль начал военную операцию в палестинском анклаве с целью уничтожения военной и политической структуры ХАМАС и освобождения всех похищенных.