2025-ci ildə "Bitcoin"in məzənnəsi necə olacaq?
2025-ci ilin birinci yarısında "Bitcoin" məzənnəsinin 100 min dollardan yuxarı səviyyədə möhkəmlənəcəyi ehtimal olunur.
Bu proqnozu Gazeta.ru-ya "Bitget Research"ün aparıcı analitiki Rayan Li verib.
"Bitcoin" 100 min dollar səviyyəsini keçəcək və əvvəlcə 110 min dollar, sonra isə 120 min dollar səviyyəsində müqavimət səviyyəsini sındırmağa çalışacaq. Optimist ssenari 2025-ci ilin birinci rübündə "Bitcoin"in 120 min dollara çatacağını nəzərdə tutur. Mülayim ssenari "Bitcoin"in 110 min dollara qədər artacağını nəzərdə tutur. Pessimist ssenariyə görə, "Bitcoin" 90 min dollaradək düşə bilər", - deyə ekspert qeyd edib.
Li yanvarda, xüsusilə də ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi dekabrda keçiriləcək iclasında əsas dərəcənin daha da azaldılması barədə qərar qəbul edərsə, "Bitcoin" məzənnəsinin artmağa davam edəcəyini gözləyir. Bundan əlavə, 2025-ci il yanvarın 20-də keçiriləcəyi planlaşdırılan ABŞ-nin seçilmiş prezidenti Donald Trampın andiçmə mərasimi "Bitcoin"ə "müsbət" təsir göstərə bilər. Ekspert izah edib ki, Tramp seçki kampaniyası zamanı kriptosənaye ilə bağlı dəstək bəyanatları verib və investorlar bu vədlərin yerinə yetirilməsinə ümid edirlər. Beləliklə, kriptovalyutanın dəyərinin yanvarın ikinci həftəsindən artması gözlənilir.
Linin sözlərinə görə, kriptovalyutalarla yeni işləməyə başlayan investorlar üçün optimal strategiya bərabər vaxt intervalları ilə bərabər məbləğdə aktivlərin müntəzəm alınmasıdır ki, bu da bazar tərəddüdlərini hamarlamağa və aktivə giriş qiymətini ortalamağa imkan verir.
Qeyd edək ki, dekabrın 5-də "Bitcoin"in məzənnəsi 103 322 dollar olub, dekabrın 10-da isə 97 min dollara düşüb.скачать dle 11.3

Каким будет курс биткоина в 2025 году?
В первом полугодии 2025 года курс биткоина с высокой долей вероятности закрепится выше 100 тыс. долларов.
Такой прогноз gazeta.ru дал ведущий аналитик Bitget Research Райан Ли.
"Биткоин преодолеет уровень в 100 тыс. долларов и будет пытаться пробить уровень сопротивления сначала в районе 110 тыс. долларов, а затем и 120 тыс. долларов. Оптимистичный сценарий предполагает выход биткоина к 120 тыс. долларов в первом квартале 2025 года. Умеренный сценарий предполагает рост биткоина до 110 тыс. долларов. Согласно пессимистичному сценарию, биткоин может откатиться назад к 90 тыс. долларов", - отметил эксперт.
В январе Ли ожидает продолжения роста курса биткоина, особенно если на декабрьском заседании Федеральная резервная система США примет решение о дальнейшем снижении ключевой ставки. Кроме того, "позитива" биткоину может придать грядущая инаугурация избранного президента США Дональда Трампа, запланированная на 20 января 2025 года. Эксперт пояснил, что Трамп делал заявления о поддержке криптоиндустрии в ходе предвыборной кампании, и инвесторы надеются на выполнение этих обещаний. Ли уверен, что приближение инаугурации Трампа станет драйвером роста для курса биткоина, который может начаться на слухах и ожиданиях за пару недель до самого события. Таким образом, увеличения стоимости криптовалюты можно ожидать со второй недели января.
По словам Ли, оптимальной стратегией для инвесторов, недавно работающих с криптовалютами, будет равномерная покупка активов на равную сумму через равные промежутки времени, что позволяет сгладить колебания рынка и усреднить цену входа в актив.