Suriyanın yeni hökumətinin "yol xəritəsi" açıqlandı
Suriyanın yeni administrasiyası keçid prosesindən sonra əhalinin siyahıyaalınmasını, yeni konstitusiyanın təsdiqlənməsini və azad seçkilərin keçirilməsini nəzərdə tutan "yol xəritəsi"ni elan edəcək.
Bu barədə Türkiyənin "Hürriyet" qəzeti öz mənbələrinə istinadən yazıb.
"İndi yeni Suriyanın qurulmasının növbəsi gəlib. Müvəqqəti idarəetmənin qurulmasından sonra "yol xəritəsi" açıqlanacaq. Yeni konstitusiyanın hazırlanması prosesi, əhali siyahıyaalınması və azad seçkilərin keçirilməsi kimi mərhələlərə keçiləcək", - deyə nəşr yazıb.
Xatırladaq ki, dekabrın 8-i səhər Suriyanın silahlı müxalif qruplaşmaları Dəməşqi nəzarətə götürüblər. Bundan sonra Suriyanın Baş naziri Məhəmməd Qazi əl-Cəlali hakimiyyəti sülh yolu ilə təhvil verməyə hazır olduğunu bəyan edib. Bir müddət sonra Bəşər Əsəd münaqişənin bir sıra iştirakçıları ilə danışıqlardan sonra Suriya prezidenti vəzifəsindən getmək qərarına gəlib və ölkəni tərk edib. Onun Rusiyada olduğu bildirilir.скачать dle 11.3

Сирийская оппозиция берет власть в свои руки: планы на будущее страны
Новая администрация Сирии после переходного процесса объявит "дорожную карту", которая подразумевает проведение переписи населения, одобрение новой Конституции и проведение свободных выборов.
Об этом пишет турецкая газета Hürriyet со ссылкой на собственные источники.
"Теперь настало время строительства новой Сирии. После создания временной администрации будет объявлена "дорожная карта". Будет организован процесс создания новой конституции, переписи населения и свободных выборов", - пишет издание.
Напомним, вооруженные отряды оппозиции и джихадистов во главе с исламистской группировкой "Хайят Тахрир аш-Шам" (ХТШ) в ночь на 8 декабря взяли под контроль столицу Сирии Дамаск.
После этого премьер-министр Мухаммед Гази аль-Джалали заявил, что согласен передать власть в стране лидерам антиправительственных сил, которые свергли президента Башара Асада.
Президент Башар Асад после переговоров с рядом участников сирийского конфликта принял решение уйти с поста и покинул Сирию. Сообщается, что он находится в России.скачать dle 11.3