Lavrov: Rusiya ABŞ ilə nüvə müharibəsi istəmir
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bunu Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov amerikalı jurnalist Taker Karlsona müsahibəsində deyib.
"ABŞ ilə nüvə xarakterli ola biləcək müharibə barədə düşünmürük. Hərbi doktrinamız deyir ki, ən başlıcası nüvə müharibəsindən qaçmaqdır”, - Lavrov deyib. “Xatırladım ki, 2022-ci ilin yanvarında BMT Təhlükəsizlik Şurasının beş daimi üzvünün liderlərinin bir-birimizin təhlükəsizlik maraqlarını və qorxularını tanıyaraq hörmət edərək aramızda qarşıdurmanın qarşısını almaq üçün hər şeyi edəcəyimizi bildirən birgə bəyanatının təşəbbüskarı olmuşuq. Bu, bizim təşəbbüsümüz idi".
Lavrovun sözlərinə görə, Moskva Vaşinqtonla normal münasibətlər qurmaq istəyir və ölkələrin əməkdaşlıq edə bilməmələri üçün heç bir səbəb görmür. "Mən belə deməzdim. Hər halda, istədiyimiz bu deyil. Əlbəttə, biz bütün qonşularımızla normal münasibət qurmaq istərdik. Ümumiyyətlə, bütün ölkələrlə, xüsusən də ABŞ kimi böyük bir ölkə ilə", - XİN rəhbəri Rusiya və ABŞ-nin müharibə vəziyyətində olub-olmadığı sualına cavabında deyib.скачать dle 11.3

Лавров: Россия не хочет ядерной войны с США
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью американскому журналисту Такеру Карлсону.
"Мы не думаем о войне с США, которая может иметь ядерный характер. Наша военная доктрина гласит, что самое главное - избежать ядерной войны, - сказал Лавров. - Напомню, что именно мы в январе 2022 года инициировали совместное заявление лидеров пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН, в котором говорилось, что мы сделаем все, чтобы избежать конфронтации между нами, признавая и уважая интересы и опасения безопасности друг друга. Это была наша инициатива".
По словам Лаврова, Москва хотела бы нормальных отношений с Вашингтоном и "не видит причин, по которым страны не могут сотрудничать".
Отвечая на вопрос, находятся ли РФ и США в состоянии войны, глава российского МИД отметил: "Я бы так не сказал. В любом случае это не то, чего мы хотим. Конечно, мы хотели бы иметь нормальные отношения со всеми нашими соседями. Вообще со всеми странами, особенно с такой великой страной, как США".скачать dle 11.3