Ov mövsümü niyə açılmır? - VİDEO
Hər ilin sentyabr ayının 15-də açılan ov mövsümü adətən oktyabrın əvvəllərinə qədər davam edirdi. Bu il isə artıq dekabrın 5-i olmasına baxmayaraq, hələ də ov mövsümü açılmayıb. Təkcə onlarla yox, yüzlərlə, bəlkə də minlərlə ovçu bu gecikmədən narahatdır.
"ATV Xəbər"ə istinadən bildirir ki, Elmar Babayev artıq 18 ildir ki, ovçuluqla məşğul olur. Ovçuluğu həm hobbi, həm də istirahət üsulu kimi qəbul edən E.Babayev deyir ki, hər il Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə müraciət edərək, qanuni ov üçün lisenziya alır. Bundan sonra ölkənin müxtəlif yerlərində - meşələrə, dağlara, ova çıxır. Ötən il olduğu kimi, bu il də səbirsizliklə gözləsə də, hələlik mövsüm açıq elan olunmur.
Bioloji Müxtəlifliyin Qorunması Xidmətinin rəisi Firudin Əliyev bildirib ki, ov mövsümünün nə üçün açılmadığı və nə vaxt icazə veriləcəyi ilə bağlı 2024-2025-ci illər üçün Ov Elmi Koordinasiya Şurasının növbəti iclası keçirilməlidir. Həmin iclasda mövsümün açılıb-açılmayacağı barədə qərar veriləcək. Ancaq həmin iclasın nə vaxt keçiriləcəyi də hələ məlum deyil. Qısacası, ovçular bir az daha səbir etməlidir.

Почему в Азербайджане не открывается охотничий сезон? - ВИДЕО
Охотничий сезон, который традиционно начинается 15 сентября и продолжается до начала октября, в этом году до сих пор не открыт. Эта ситуация вызывает беспокойство у местных охотников.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на ATV Xəbər, для Эльмара Бабаева, который занимается охотой уже 18 лет, это занятие является хобби и способом отдыха. Каждый год он обращается в Министерство экологии и природных ресурсов за лицензией, после чего отправляется на охоту в леса и горы в регионах страны. Однако в этом году сезон еще не открыт, и он, как и многие другие охотники, с нетерпением ждет этого решения.
Начальник Службы охраны биологического разнообразия Фирудин Алиев заявил, что окончательное решение по этому поводу будет принято на очередном заседании Научного координационного совета по охоте на 2024-2025 годы. Однако пока дата мероприятия не определена. Отмечается, что охотникам придется набраться терпения.