"Apple" şirkəti "iPhone" vasitəsilə öz işçilərini izləyir - İDDİA
"Apple" şirkətinin əməkdaşı şirkətə qarşı iddia qaldırıb və onu öz cihazlarına yükləməyi tələb etdiyi casus proqram təminatı vasitəsilə izləməkdə ittiham edib.
bu barədə "Reuters"ə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, "Apple" şirkətinin reklam texnologiyaları şöbəsinin əməkdaşı Amar Bhakt bildirib ki, şirkət işçilərdən şəxsi cihazlarına proqram təminatı yükləməyi tələb edir ki, bu da şirkətə işçilərin elektron poçtuna, foto arxivinə, sağlamlıq məlumatlarına və digər şəxsi məlumatlarına giriş imkanı verir.
"Əgər siz şəxsi hesabınızı "Apple" tərəfindən idarə olunan və ya şirkətə məxsus "iPhone", "iPad" və ya kompüterdə istifadə edirsinizsə, cihazda saxlanılan bütün məlumatlar (e-poçtlar, fotolar, videolar, qeydlər və s. daxil olmaqla) "Apple" tərəfindən yoxlanılır", - iddiada qeyd olunub.
Bundan əlavə, iddiaçı bildirib ki, "Apple" işçilərə əmək şərtlərini müzakirə etməyi, media ilə əlaqə saxlamağı və "Apple" daxilindəki pozuntular barədə məlumat verməyi qadağan edir. 2020-ci ildən şirkətdə çalışan Bhakt bildirib ki, ona podkastlarda öz işi barədə danışmağı qadağan ediblər və "LinkedIn" profilindən əmək şərtləri barədə məlumatı silməyə məcbur ediblər.
"Apple" ittihama cavab olaraq bildirib ki, iddialar əsassızdır və işçilər əmək şərtlərinin müzakirəsi məsələləri üzrə hər il təlim keçirlər.

Apple следит за своими сотрудниками с помощью iPhone?
Сотрудник Apple подал иск против компании, обвинив ее в слежке с помощью шпионского ПО, которое требуют устанавливать на свои устройства.
По словам Амара Бхакта из отдела рекламных технологий Apple, компания требует от сотрудников установки на личные устройства ПО, которое дает ей доступ к электронной почте, фотоархивам, информации о состоянии здоровья и другим личным данным работников.
"Если вы используете свою личную учетную запись на iPhone, iPad или компьютере, управляемом Apple или принадлежащем Apple, любые данные, хранящиеся на устройстве (включая электронные письма, фотографии, видео, заметки и многое другое), подлежат проверке со стороны Apple", - говорится в иске.
Кроме того, истец утверждает, что Apple запрещает сотрудникам обсуждать условия труда, взаимодействовать со СМИ и раскрывать информацию о нарушениях внутри Apple. Бхакт, работающий в компании с 2020 года, заявил, что ему запретили рассказывать о своей работе в подкастах и вынудили удалить информацию об условиях труда из своего профиля в LinkedIn.
В Apple отреагировали на обвинения, заявив, что претензии необоснованны, а сотрудники ежегодно проходят обучение по вопросам обсуждения условий труда.скачать dle 11.3