Ermənistanda Koçaryana qarşı yeni ittihamlar irəli sürülüb
Ermənistanın Baş Prokurorluğu ölkənin ikinci prezidenti Robert Koçaryanı (1998-2008) və Ermənistan ordusunun sabiq baş qərargah rəisi, KTMT-nin keçmiş baş katibi, eləcə də İrəvan qarnizonunun keçmiş rəisi Yuri Xaçaturovu vəzifə səlahiyyətlərini aşmaqda və səhlənkarlığa görə ağır nəticələrə səbəb olmaqda ittiham edib.
Söhbət 2008-ci il martın 1-də İrəvanda təhlükəsizlik qüvvələri ilə müxalifət arasında toqquşmaların baş verdiyi, 10 nəfərin öldüyü, yüzlərlə insanın yaralandığı hadisələrdən gedir. Keçmiş prezident və paytaxt qarnizonunun keçmiş rəisi artıq bu cinayət işi üzrə təqsirləndirilib, onlara qarşı "konstitusiya quruluşunu devirmək" ittihamı irəli sürülüb, lakin Ermənistan Konstitusiya Məhkəməsi 2021-ci ildə bu qərarın Konstitusiyaya zidd olduğunu bildirib.
Bu ilin sentyabrında Ermənistan Kassasiya Məhkəməsi bu cinayət işinin ölkənin Cinayət Məcəlləsinin müxtəlif maddələri əsasında davam etdirilməsi barədə qərar qəbul edib.
Sabiq prezidentin özü jurnalistlərə açıqlamasında bu məhkəmə prosesini "ədalətə qarşı zorakılıq" kimi qiymətləndirdiyini bildirib.скачать dle 11.3

В Армении предъявили новое обвинение Роберту Кочаряну
Генеральная прокуратура Армении предъявила второму президенту страны Роберту Кочаряну (1998-2008) и экс-начальнику ереванского гарнизона Юрию Хачатурову обвинение в превышении служебных обязанностей, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия.
Уголовное дело касается событий 1 марта 2008 года, когда в Ереване произошли стычки между силовиками и оппозицией, 10 человек погибли, сотни получили ранения.
Кочарян и Хачатуров уже проходили как обвиняемые по данному делу, им инкриминировали "свержение конституционного строя", но Конституционный суд Армении в 2021 году посчитал этот пункт Уголовного кодекса антиконституционным.
В сентябре текущего года кассационный суд страны решил возобновить данное уголовное дело, но уже по другим статьям УК РА.скачать dle 11.3