Valideynlərin NƏZƏRİNƏ: Uşaqlar arasında təhlükəli virus YAYILIB - VİDEO
Xezerxeber.az-ın məlumatına görə, əsasən 5-15 yaş aralığında uşaqların çox yoluxduğu virus qripə oxşar simptomlarla müşayət olunduğundan valideynlər arasında çaşqınlıq yarada bilir.
İnfeksionist Aytən Ziyadova bildirib ki, son zamanlar azyaşlılar arasında yayılan virusu bəzən qızılca xəstəliyinə də bənzədirlər. Lakin qızılcadan fərqli olaraq bu virusdan qaynaqlanan səpkilər mərhələli şəkildə yox, tam yayılır.
A. Ziyadova əlavə edib ki, virusa yoluxan uşaqların yetərsiz və ya səhv müalicə edilməsinin nəticəsi ağır ola bilər. Belə ki, xəstəlik düzgün müayinə və müalicə edilməzsə, böyrək çatışmazlığı kimi həyati təhlükələrə səbəb ola bilər.
İnfeksionistin sözlərinə görə, virus yoluxduğu bədəndə birbaşa ürək əzələlərinə də təsir edə bilir ki, bu da ürək ritminin pozulması ilə nəticələnə bilər. Bu səbəbdən də sözügedən simptomlarla qarşılaşan valideynlər diqqətli olmalıdırlar.

К сведению родителей: среди детей распространился опасный вирус - ВИДЕО
Как сообщает xezerxeber.az, заболевание, которым в основном заражаются дети в возрасте 5-15 лет, сопровождается симптомами, похожими на грипп.
По словам инфекциониста Айтен Зиядовой, его иногда путают с корью из-за характерной сыпи. Однако, в отличие от кори, при заражении новым вирусом сыпь распространяется сразу по всему телу, а не поэтапно.
"Неправильное или недостаточное лечение может иметь тяжелые последствия - болезнь может привести к почечной недостаточности, что представляет угрозу для жизни ребенка", - предупреждает А.Зиядова.
Кроме того, вирус способен напрямую воздействовать на сердечную мышцу, вызывая нарушения сердечного ритма. Поэтому родителям следует быть крайне внимательными при появлении у ребенка упомянутых симптомов.