Azərbaycan Haaqa Məhkəməsinə Ermənistanla bağlı müraciət etdi
"19 noyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan hökuməti Enerji Xartiyası Müqaviləsi çərçivəsində və beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərinə uyğun olaraq, Ermənistana qarşı Daimi Arbitraj Məhkəməsinə (Haaqada yerləşən) ölkəmizin enerji resursları üzərində suveren hüquqlarının Ermənistan tərəfindən çoxsaylı pozuntuların təfərrüatlarını əks etdirən əsas iddia sənədini təqdim edib".
"Bu iddia sənədi 27 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycanın Ermənistana Arbitraj haqqında Bildiriş göndərdiyi zaman başlamış beynəlxalq məhkəmə prosesi çərçivəsində son inkişafdır. Arbitraj məhkəməsi 8 sentyabr 2023-cü il tarixində təsis edilib və Azərbaycanla Ermənistan arasında ilk prosessual görüş 12 yanvar 2024-cü ildə keçirilib.
Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin otuz ilə yaxın qanunsuz işğalı zamanı Azərbaycanın bu ərazilərdə öz enerji resurslarına çıxışına və ya onların inkişaf etdirilməsinə mane olub. Bunun əksinə, Ermənistan həmin resurslardan öz mənfəəti üçün istifadə edib.
Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarını pozma halları arasında xüsusilə, onun onilliklər ərzində Azərbaycanın əhəmiyyətli bərpaolunan enerji layihələrinə çıxışına və ya onlardan faydalanmasına icazə verməkdən imtina etməsini qeyd etmək olar. Bunlara əvvəllər işğal olunmuş Ağdərə rayonundakı Sərsəng Su Anbarında yerləşən Tərtər Su Elektrik Stansiyası, İranla sərhəddə, Azərbaycanın keçmiş işğal olunmuş Cəbrayıl rayonunda yerləşən Xudafərin və Qız Qalası su elektrik stansiyaları layihələri, həmçinin əvvəllər istifadə olunmamış enerji potensialı, hidroenergetika daxil olmaqla bərpaolunan enerji mənbələri, habelə digər resurslar daxildir.
Ermənistan tərəfi qanunsuz işğal dövründə Tərtər Su Elektrik Stansiyasını istismar edən qurumları lisenziyalaşdırıb və tənzimləyib, bu enerji mənbəyini qanunsuz olaraq öz daxili elektrik şəbəkəsi ilə əlaqələndirib və əlavə enerjini daxili enerji istehlakı üçün Ermənistana yönləndirib. Bundan əlavə, Ermənistan Azərbaycanın Xudafərin və Qız Qalası layihə sahələrinə girişinə mane olmaqla bu mühüm hidroenergetika layihələrinin tamamlanmasını 30 il gecikdirib və Azərbaycanın bərpaolunan enerji sektorunun inkişafına maneçilik törədib.
Azərbaycan, öz enerji resursları üzərində suveren hüquqlarının Ermənistan tərəfindən pozulması, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpaolunan enerji mənbələrinin Ermənistan tərəfindən qanunsuz istismarına və zərər vurulmasına görə təzminat tələb olunması fəaliyyətini davam edəcək", - məlumatda qeyd edilib.скачать dle 11.3

Азербайджан представил в Гаагский суд материалы против Армении
Правительство Азербайджана 19 ноября 2024 года представило в Постоянный арбитражный суд (расположен в Гааге) основной исковой документ против Армении в рамках договора к энергетической хартии и в соответствии с основными принципами международного права, отражающий многочисленные нарушения Арменией суверенных прав Азербайджана на энергетические ресурсы.
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Министерство иностранных дел Азербайджана.
Этот исковой документ является продолжением судебного процесса, который начался 27 февраля 2023 года, когда Азербайджан направил Армении уведомление об арбитраже. Арбитражный суд был учрежден 8 сентября 2023 года, а первое процессуальное заседание между Азербайджаном и Арменией состоялось 12 января 2024 года.
МИД указывает, что во время почти тридцатилетней незаконной оккупации международно признанных территорий Азербайджана, Армения препятствовала доступу Азербайджана к своим энергетическим ресурсам на этих территориях. Напротив, Армения использовала эти ресурсы в своих интересах.
Среди нарушений Арменией норм международного права особенно следует отметить отказ этой страны на протяжении десятилетий открыть Азербайджану доступ или использование важных проектов возобновляемой энергии. К ним относятся Тертерская гидроэлектростанция на Сарсангском водохранилище в ранее оккупированном Агдеринском районе, проекты гидроэлектростанций "Худаферин" и "Гыз Галасы" на границе с Ираном в ранее оккупированном Джебраильском районе Азербайджана, а также ранее неиспользованный энергетический потенциал, включая возобновляемые источники энергии, в том числе гидроэнергетику и другие ресурсы.
"В период незаконной оккупации армянская сторона лицензировала и регулировала организации, эксплуатирующие Тертерскую ГЭС, незаконно подключила этот источник энергии к своей внутренней электросети и направляла электроэнергию в Армению для внутреннего потребления. Кроме того, Армения на 30 лет задержала завершение важных гидроэнергетических проектов, препятствуя доступу Азербайджана к проектным площадкам "Худаферин" и "Гыз Галасы", помешав развитию сектора возобновляемой энергетики Азербайджана", - отмечается в информации внешнеполитического ведомства.
МИД подчеркивает, что Азербайджан продолжит требовать с Армении возмещения за ущерб, нанесенный в результате ее незаконной эксплуатации энергетических ресурсов, в том числе источников возобновляемой энергии на освобожденных от оккупации территориях.скачать dle 11.3