Gələn il sosialyönlü xərclər üçün 17 milyard manata yaxın vəsaitin ayrılması nəzərdə tutulur
Gələn il üçün dövlət büdcəsinin sosialyönlü xərcləri 16 milyard 909.7 milyon manat məbləğində proqnozlaşdırılıb.
Sosialyönlü xərclər siyahısına büdcə xərclərinin əməyin ödənişi fondu, ərzaq məhsullarının alınması, təqaüd və sosial müavinətlər, dərman, sarğı ləvazimatları və materiallarının alınması, icbari tibbi sığorta üzrə xərclər, kommunal, kommunikasiya xidmətləri və digər tədbirlər, o cümlədən 20 il və daha çox xidmət etmiş işləyən və ehtiyatda olan hərbi qulluqçuların mənzillə təmin olunması və onlara pul kompensasiyanın verilməsi ilə bağlı nəzərdə tutur.
Sənəddə qeyd olunub ki, bu 2024-cü illə müqayisədə 1 milyard 370 milyon manat və ya 8.8 faiz, 2023-cü ilin icrası ilə müqayisədə isə 2 milyard 560.5 milyon manat və ya 17.8 faiz çoxdur.
Bununla yanaşı "Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası"nın maliyyələşdirilməsi çərçivəsində növbəti il üçün sosialyönlü xərclərlə bağlı 892.6 milyon manat vəsait proqnozlaşdırılıb.скачать dle 11.3

Социальные расходы госбюджета Азербайджана на 2025 год планируются на уровне около 17 млрд манатов
Социальные расходы государственного бюджета Азербайджана на 2025 год прогнозируются в размере 16 млрд 909.7 млн манатов.
Как сообщает Report, это нашло отражение в проекте государственного бюджета на 2025 год.
Социальные расходы включают фонд оплаты труда бюджетных организаций, расходы на закупку продовольственных товаров, финансирование пенсий и социальных пособий, закупку лекарств, расходы на обязательное медицинское страхование, на оплату коммунальных и прочих услуг и др., в том числе обеспечение жильем и выплату денежной компенсации военнослужащим, прослужившим 20 и более лет, как действующим, так и находящимся в запасе.
В документе указано, что объем финансирования социальных расходов в 2025 году будет на 1 млрд 370 млн манатов или 8.8% больше по сравнению с 2024 годом, и на 2 млрд 560.5 млн манатов или 17.8% больше по сравнению с фактическим показателем 2023 года.
Кроме того, в рамках финансирования "Стратегии социально-экономического развития Азербайджана на 2022-2026 годы" на следующий год прогнозируется выделение 892.6 млн манатов на социальные расходы.скачать dle 11.3