SOCAR "yaşıl istiqraz" buraxmağa qərar verib
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) "yaşıl layihə"lərin maliyyələşdirilməsi məqsədilə standartların tətbiqinin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, yerli maliyyə bazarında "yaşıl istiqraz"ların emissiya edilməsinə başlayıb.
Oxu.az bu barədə SOCAR-a istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, son illər Ətraf mühit, Sosial məsuliyyət və Korporativ İdarəetmə (ESG) sahəsində yeni çağırışlar və bu sahədə artan uyğunluq tələbləri çərçivəsində dünya maliyyə bazarlarına maliyyə alətlərinin cəlb edilməsi proseslərində beynəlxalq standartların tətbiqini labüd edir. Bu xüsusda, şirkətlərin ESG standartlarının tətbiqinə diqqəti artmaqdadır. SOCAR sözügedən tələblərin icrasının təmin edilməsi məqsədilə son illərdə ESG tətbiqi prosesində dərəcələndirmənin həyata keçirilməsini təmin edib və qiymətləndirmə miqyasında bir sıra oxşar şirkətlərlə müqayisədə üstün yer alıb.
Bununla da SOCAR beynəlxalq standartlar çərçivəsində öz borclarının düzgün idarəedilməsində ESG standartlarının tətbiqi prosesindən faydalanma komponentini nəzərə alır və "yaşıl" maliyyələşmə imkanlarına da üstünlük verir. Bu isə SOCAR-ın strateji bərpaolunan enerji layihələrinin səmərəli idarə edilməsindən, bu sahədə beynəlxalq tərəfdaşlar ilə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsindən, habelə neft-qaz əməliyyatlarında dekarbonizasiya proseslərinə dəstək göstərməkdən ibarətdir.
Emissiya vasitəsilə cəlb ediləcək vəsait şirkətin "yaşıl" gündəliyinə daxil olan layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək. Bununla bağlı SOCAR bütün hazırlığı başa çatdırıb, o cümlədən ESG reytinqi alıb, kredit reytinqini yaxşılaşdırıb.
SOCAR gələcəkdə də ESG standartlarının artan tələblərinin, beynəlxalq müstəvidə korporativ idarəetmənin əsas şərtlərindən olan şəffaflığın ardıcıl və davamlı təmin edilməsi üçün yaşıl maliyyə alətlərindən istifadə edilməsinin həyata keçirilməsinə üstünlük verir və borc portfelində bu tipli maliyyələşdirmələrin xüsusi çəkilərinin mümkün həddə artırılmasını hədəfləyir.

SOCAR выпустит "зеленые" облигации для финансирования экологических проектов
Государственная нефтяная компания Азербайджана (SOCAR) планирует эмиссию "зеленых" облигаций на местном финансовом рынке для финансирования экологически чистых проектов.
Об этом сообщает oxu.az со ссылкой на SOCAR.
Отмечается, что средства, привлеченные через эмиссию "зеленых" облигаций, будут направлены на финансирование проектов, входящих в "зеленую" повестку компании. SOCAR завершила все приготовления к этому, в том числе получила рейтинг Экологического, социального и корпоративного управления (ESG) и улучшила кредитный рейтинг, заявили в компании.
"Таким образом, SOCAR учитывает компонент использования процесса применения стандартов ESG в правильном управлении своими обязательствами в рамках международных стандартов и отдает предпочтение возможностям "зеленого" финансирования. Это включает эффективное управление стратегическими проектами возобновляемой энергии SOCAR, расширение возможностей сотрудничества с международными партнерами в указанной области, а также поддержку процессов декарбонизации в нефтегазовых операциях", - говорится в заявлении компании.