Trampdan "təmizləmə siyasəti": Generalların işdən çıxarılmasına hazırlıq gedir
ABŞ-nin yeni seçilmiş Prezidenti Donald Trampın keçid komandası istefada olan hərbçilərdən ibarət "hərbi şura"nın yaradılması haqqında sərəncam layihəsini nəzərdən keçirir.
Bu barədə sərəncam layihəsi ilə tanış olan "The Wall Street Journal" (WSJ) nəşri məlumat verib.
Məlumata görə, yeni "hərbi şura"ya generalların işlərini araşdırmaq və tutduqları vəzifələrə uyğun olmayanların vəzifələrindən uzaqlaşdırılmasını tövsiyə etmək səlahiyyəti veriləcək.
Bildirilib ki, Tramp sərəncamı təsdiqləsə, o, "lazımi liderlik keyfiyyətlərinə malik olmayan"lar kimi qəbul edilən general və admiralların işdən çıxarılması prosesini sürətləndirə biləcək.
Nəşr qeyd edib ki, Tramp baş komandan kimi istədiyi zabiti işdən çıxara biləcək, lakin onun üzvlərini təyin edəcəyi xarici şura ənənəvi prosedurlardan kənar təmizləmələr apara biləcək.
Sərəncam layihəsində qeyd edilib ki, məqsəd "liderlik qabiliyyətləri, strateji hazırlıq və hərbi məharətlərə sadiqlik" istiqamətində köklənəcək araşdırmanın təşkilindən ibarətdir.
Layihədə məmurların bu standartlara uyğun olduqlarını göstərmək üçün hansı hərəkətləri etməli olduqları isə göstərilməyib.
Həmçinin vurğulanıb ki, yararsız hesab edilənlər 30 gün ərzində hazırkı rütbəsi ilə təqaüdə çıxarılacaqlar.скачать dle 11.3

СМИ: Команда Трампа готовит "чистку генералов"
Переходная команда избранного президента США Дональда Трампа рассматривает проект указа о создании "военного совета" из числа отставных военных, которые будут полномочны изучать дела генералов и рекомендовать отстранение тех, кто не соответствует занимаемой должности.
Об этом сообщила газета The Wall Street Journal (WSJ), которая ознакомилась с проектом распоряжения.
По ее данным, если Трамп утвердит указ, то он сможет ускорить процесс увольнения генералов и адмиралов, признанных "не обладающими необходимыми лидерскими качествами". Газета отмечает, что Трамп, как главнокомандующий, сможет уволить любого офицера по собственному желанию, однако внешний совет, членов которого он назначит, будет способен осуществлять чистки вне традиционных процедур.
В проекте приказа говорится, что его цель - организовать проверку, которая будет сосредоточена "на лидерских способностях, стратегической готовности и приверженности военному мастерству", указывает WSJ. Согласно ее информации, в проекте не уточняется, какие действия должны совершить офицеры, чтобы показать, что они соответствуют этим стандартам. Отмечается, что те, кто будут признаны непригодными, будут отправлены в отставку в текущем звании в течение 30 дней.скачать dle 11.3